Бівер-йорк та йоркшир-тер’єр – одні з найпопулярніших декоративних порід собак. З першого погляду, не занурюючись у деталі, можна побачити схожість цих собак. Однак відмінності існують, і вони можуть суттєво вплинути на ваш вибір домашнього улюбленця. У цій статті ми звернемо увагу на особливості кожної породи та дамо поради щодо догляду за ними.
Походження порід
Йоркширський тер’єр, як одна з найстаріших декоративних порід, походить з Англії XIX століття. Спочатку собаки активно допомагали боротися з гризунами на текстильних фабриках, а з часом стали домашніми улюбленцями в сім’ях. Їх малий розмір та грайливий характер сприяли тому, що в 1886 році вони набули офіційного статусу як порода.
Натомість бівер-йорк з’явився досить нещодавно, у Німеччині. В 1984 році такі заводчики йорків, як Вернер та Гертруда Бівери, вперше випадково отримали цуценя з біло-чорним окрасом і вирішили розвинути цю особливість. Вже 1989 року бівер-йоркшир тер’єр, як порода з унікальним триколірним окрасом, був офіційно зареєстрований у Німецькому кінологічному клубі.
Зовнішній вигляд
Бівер-йорк та йорк мають невеликий розмір і компактну будову. Їх вага зазвичай коливається в межах 2-3,5 кг, а зріст досягає 23-27 см. В усьому іншому обидві породи мають свої особливості. Наприклад, бівер-йоркшир тер’єри міцніші за йорків та мають ширшу морду з округлішими рисами.
Шерсть по структурі має більш суттєві відмінності. У йорків вона подібна до людського волосся: шовковиста, гладка і не має підшерстку. Вони часто носять довгу шерсть із проділом посередині. В бівер-йорків навпаки присутній густий підшерсток, який додає об’єму та пухнастості. За рахунок цього навіть вушка здаються ширшими, хоча вони такі ж самі по формі та розміру, як і у йорка.
Але найбільшою родзинкою порід є окрас шерсті. Йорки мають сталево-блакитний колір із чітко окресленими золотисто-коричневими зонами на голові, грудях і лапах. А у біверів унікальний окрас складається з білого, чорного і золотистого кольорів, де білий в більшості випадків розташований на лапах, животі, грудях і кінчику хвоста.
Характер і темперамент
Це найбільш визначний момент при обдумуванні, яку ж породу слід обрати для себе.
Йоркширські тер’єри просто створені для активних людей. Вони обожнюють прогулянки, ігри, невеликі подорожі, тож постійно потребуватимуть фізичних навантажень та уваги. Якщо йорки відчуватимуть небезпеку або нудьгу, вони можуть гавкати без упину, що не сприятиме гарним відносинам із сусідами. Із негативних рис присутні впертість, агресивність щодо інших тварин та часте наполягання на своєму. Для того щоб впоратись з цим, вже з раннього віку потрібно займатися соціалізацією та дресируванням на постійній основі.
На відміну від йорків бівер-йорки спокійні, врівноважені та рідко гавкають без потреби. Вони легко ладнають із людьми та тваринами, що спрощує їх соціалізацію. Обійми, ніжності та спокійний відпочинок поруч із господарем – це все, про що вони мріють. Однак, якщо їх залишити надовго на самоті, може проявитись деструктивна поведінка.
Догляд за собаками
Харчування. Незалежно від породи всі собаки потребують збалансованого харчування, багатого на вітаміни, мінерали та поживні речовини. Якщо ви хочете, щоб ваш улюбленець залишався здоровим, енергійним та гарним, подбайте, щоб у його шлунок не потрапляла їжа зі столу, в тому числі солодощі, смажене, копчене та жирне. Для похвали використовуйте спеціальні ласощі, придбані в зоомагазині, та слідкуйте за їх спожитою кількістю на день.
Фізична активність. Бівер-йорки задовольняються спокійними прогулянками та простими іграми вдома, в той час як йоркам необхідно більше активності та взаємодії.
Під час виходу на вулицю варто пересвідчитись, що немає сильної спеки або морозу. В першому випадку, краще відкласти прогулянку на вечірній час, коли буде більш прохолодно. В другому, одягати теплий одяг та дбати про подушки лап. Вони можуть тріскатись через перепади температур та сольові суміші на вулиці.
Здоров’я. Маленький розмір обох порід робить їх вразливими до травм. Їх кістки легко дістають пошкоджень під час падінь та неконтрольованих ігор, а зміщення колінної чашки є найпоширенішою проблемою зі здоров’ям. Під час прогулянок рекомендовано носити шлейки замість ошийників через ризик трахеїту та колапсу трахеї. Окрім цього собаки можуть страждати на переохолодження та мати проблеми із зубним каменем через невелику щелепу.
Щоб мінімізувати будь-які ризики та знати, як діяти в тій чи іншій ситуації, завжди звертайтесь до ветеринара хоча б раз на рік для загального огляду, вакцинації та консультації.
Грумінг. Важливість регулярного грумінгу полягає в тому, що він допомагає уникнути ковтунів, покращити кровообіг та ріст здорової блискучої шерсті. Також можна вчасно помітити будь-які зміни в структурі шерсті, подразнення, рани та паразитів. В цілому, всі процедури для бівер-йорків та йорків ідентичні.
Вуха та очі очищуються за допомогою ватних дисків та спеціальних лосьйонів. Важливо слідкувати, щоб не було почервонінь, запалень, бруду та неприємного запаху. Якщо вас насторожують певні моменти – не баріться звернутись до ветеринара.
Догляд за ротовою порожниною можна розділити на чистку зубів пастою та щіткою, ультразвукову чистку та використання жувальних ласощів для зняття зубного нальоту. Все в сукупності допоможе запобігти стоматологічним захворюванням.
Для підстригання кігтів варто придбати кігтеріз і користуватись ним раз на 2 тижні. Регулярність процедури важлива, адже так ви уникнете розшарування та ламкості кігтів, не кажучи вже про те, що собака не буде цокати ними по підлозі. Якщо бачите, що подушечки сухі, з’являються тріщини, змазуйте їх воском, кремом або розпилюйте на них спеціальний спрей. Це допоможе захистити шкіру та зволожити її.
Відмінності у догляді є лише в періодичності вичісування та купання з огляду на різну шерсть.
У йорка шерсть рівна, тонка і без підшерстку, тому розчісування 2-3 рази на тиждень і купання раз на 3 тижні буде достатньо, щоб підтримувати гарний стан. У бівер-йоркшир тер’єрів догляд трохи складніший з огляду на наявний підшерсток та більший об’єм. Шерсть варто розчісувати 3-4 рази на тиждень, а купати два рази на місяць. Бажано використовувати зволожуючу косметику та спреї для розплутування ковтунів. Тоді можна не переживати за сухість та ламкість шерсті.
Стрижку у грумінг салонах можна обирати будь-яку: коротку або довгу, з топкнотом чи без, з спідничкою або з зачіскою. Все залежить від ваших вподобань, а також від того, чи приймає ваш собака участь у виставках.
Висновок
Бівер-йорк і йоркширський тер’єр, як бачимо, мають і багато спільного, і відмінного. Тож вибір між ними залежатиме від ваших уподобань: чи шукаєте ви більш активного та незалежного йорка, чи лагідного та спокійного бівер-йорка. А також від того, скільки часу та зусиль ви готові приділяти грумінгу. В будь-якому випадку кожен собака потребуватиме любові, вашої уваги та належного догляду, тож бажаємо вам наснаги у пошуках чотирилапого друга.