Перше, на що звертаємо увагу, помітивши пухнастика – це його шерсть. Густа, чиста, блискуча, – вона робить собаку зіркою, до якої так і хочеться доторкнутись. Однак якщо є залисини, шерсть випадає чи плутається в ковтуни, виникає питання чи все добре з собакою. Для того щоб розуміти, коли варто звернутись до ветеринара, а коли не варто хвилюватись, і написана дана стаття.

Симптоми та причини випадіння шерсті

Стан шерсті собаки може багато сказати про його здоров’я, і сезонне випадіння шерсті не є підставою для хвилювання. Однак якщо шерсть випадає нециклічно, надмірно і супроводжується певними симптомами, варто зробити чекап організму. Про які ж симптоми йде мова?

  1. У собаки з’являються залисини.
  2. Шерсть втрачає блиск, легко ламається через сухість.
  3. Шкіра під шерстю запалена або лущитися.
  4. Собака часто відчуває свербіж або вилизує певні ділянки.
  5. У випадку інфекції з’являється неприємний запах або гнійні виділення.

Якщо симптоми випадіння шерсті більш менш очевидні і нечисленні, то причин, які можуть спровокувати цей стан, багато. Їх розуміння допоможе власнику або уникнути проблем або вирішити їх на початковій стадії.

  1. Природна линька. Це абсолютно нормальний процес, під час якого собака скидає стару шерсть і готується до зміни температурного режиму. Можна помітити, що випадіння шерсті рівномірне, на місці старого шару з’являється новий, а шкіра чиста.
  2. Старіння. Це також абсолютно нормальний процес з огляду на більш повільну роботу організму. Шерсть стає тоншою, і тому її випадіння більш помітне ніж це було б видно у молодому віці.
  3. Раціон. Дефіцит поживних речовин, особливо вітамінів A, E, B, омега-3 та омега-6 жирних кислот, може негативно впливати на стан шерсті, роблячи її тьмяною та ламкою.
  4. Алергії. Якщо у собаки є алергічна реакція на корм, пил, пилок чи хімічні речовини, у нього з’являється свербіж, почервоніння чи запалення шкіри. Це, в свою чергу, впливає на загальне випадіння шерсті та появу залисин.
  5. Паразити. Блохи, кліщі та волосоїди подразнюють шкіру собаки та можуть вплинути на надмірне випадіння шерсті, особливо навколо хвоста, боків чи шиї. Дискомфорт спричиняє сильний свербіж.
  6. Гормональні проблеми. Захворювання щитоподібної залози або наднирників можуть бути причиною симетричного облисіння з обох боків тіла. Варто звернути увагу на різку зміну ваги та загальне самопочуття собаки.
  7. Захворювання. Грибок, такий як лишай, чи бактеріальні інфекції можуть супроводжуватися втратою шерсті. Зазвичай це має вигляд круглих залисин з запаленням чи лущенням шкіри.
  8. Стрес. Собаки, як і люди, можуть втрачати шерсть через стрес. Це може бути викликано переїздом, зміною власника чи появою іншої тварини в домі.

Старіння собаки як причина випадіння шерсті

Випадіння шерсті у літніх собак – це поширене явище. З віком організм зазнає змін, і шерсть не є винятком: клітини виробляють менше кератину, а засвоюваність вітамінів та мінералів падає. Зрештою шерсть стає тоншою, менш густою, зростає схильність до ламкості та випадіння, а нова росте дуже повільно. Ускладнювати ситуацію можуть і гормональні зміни, адже знижується ефективність роботи щитоподібної залози, підвищена чутливість до будь-яких змін провокує збільшення в крові кортизолу. Це невичерпний перелік того, що може провокувати випадіння шерсті, але найбільш характерний для собак у поважному віці. Звісно, якщо враховувати зниження імунітету, захворювання, невідповідний віку раціон, то це все в сукупності може ще більше сприяти випадінню. Однак за допомогою регулярного грумінгу можна значно покращити ситуацію.

У V.O.G DOG SALON грумери дбайливо купають собаку в три етапи, завдяки чому видаляються бруд, жир та відмерлі клітини шкіри. В салоні наявні спеціальні шампуні для чутливої та подразненої шкіри, які допоможуть полегшити свербіж, уникнути подразнень та гарно зволожити покрив. У випадку сухості та лущень є зволожуючі кондиціонери, спреї та маски, які індивідуально підбираються під кожного собаку.

Під час розчісування вирішується проблема з ковтунами. У літніх собак через сухість та повільну зміну шерсті вони утворюються частіше ніж у більш молодих тварин. Плюс салонів грумінгу у кваліфікованості. Якщо власник не знає або не вміє вичісувати шерсть та ковтуни, у грумера з цим не виникне питань. Різноманітні інструменти, від гребінців до ковтунорізів, та професійні зволожуючі спреї для розплутування ефективно з цим допомагають.

У разі утворення суцільного панцира з ковтунів вичісувати шерсть не має сенсу – це нерезультативно, завдає болю тварині та займає купу часу. Щоб позбутись панцира та уникнути додаткового стресу, грумером використовується машинка для стрижки.

Варто написати декілька слів про саму стрижку. Її тип обирається за власними побажаннями власника собаки, однак, якщо шерсть вже ламка і випадає, краще надавати перевагу коротким стрижкам. Так шерсть матиме одну довжину та виглядатиме більш густішою.

І додатковий бонус при записі до спеціалістів полягає в тому, що грумер обов’язково зверне увагу на будь-які проблеми зі здоров’ям тварини, і це дозволить вчасно звернутись до ветеринара за потреби. Тому регулярно записуйтесь у V.O.G DOG SALON, щоб полегшити свою рутину та якнайкраще подбати про свого собаку.

Линяння

Линяння – це природний процес поступового оновлення шерсті у собак, однак він може створювати певні незручності для власників у вигляді нескінченного прибирання оселі. Гарна новина полягає в тому, що таке линяння відбувається зазвичай двічі на рік під час різкої зміни температури: восени для підготовки до зими та навесні для зміни на легший підшерсток. Погана – вичісування та купання можуть завдавати сильного клопоту і ще більш генерального прибирання оселі після процедур.

Щоб полегшити життя власникам, існують грумінг-салони, які надають кваліфіковані послуги з догляду. Можна забути про добове прибирання ванни після купання собаки, забиті шерстю труби та спалені фени.

Грумери допомагають мінімізувати кількість шерсті в домі та полегшують процес линяння для самого собаки за допомогою вичісування. Вони використовують спеціальні інструменти, які допомагають видалити старий підшерсток, не пошкоджуючи шкіру. А також вміють обережно та ефективно працювати із проблемними зонами, де шерсть може ковтунитись.

Окрім цього ефективним під час линяння є купання та висушування шерсті потужним потоком повітря. Волога фактично видувається з поверхні, а шерсть, що випала, але ще залишилась на тілі, вилітає.

Якщо собака не має алергії, грумером може пропонуватись експрес-линька, під час якої використовується спеціальна косметика, яка допомагає швидше вивільнити зайвий підшерсток. Щоб побачити максимальний ефект від процедури, варто записуватись на грумінг саме у період активного линяння. В цей час у собаки буде вже достатньо зрілої шерсті, яку можна прибрати, звільнити місце для нової та простимулювати її ріст.

Найкраще обирати салон із досвідом та гарними відгуками. Варто переконатися, що грумери знають свою роботу та можуть проконсультувати з усіх питання, щоб не залишилось сумнівів та хвилювання. У V.O.G DOG SALON працюють десятки грумерів по всьому Києві, які кожного дня дбають про тварин та займаються просвітницькою діяльністю серед власників. Тож не бійтесь звертатись за порадою або допомогою.

Як захиститись від випадіння шерсті?

Причин випадіння багато і не завжди, усунувши одну з них, можна вирішити проблему. Зазвичай власник має справу з комбінацією декількох факторів. Тому для профілактики випадіння шерсті необхідно комплексно подбати про збалансоване харчування, грумінг та ветеринарний огляд.

Збалансоване харчування. Варто обирати якісний корм з високим вмістом поживних речовин та за необхідності додавати вітамінні комплекси. Для шерсті корисні біотин, вітаміни A, E та B, омега-3 та омега-6 жирні кислоти.

Грумінг. Розчісування, розчісування і ще раз розчісування шерсті. Ця процедура має бути регулярною та якісною. Зволоження, уникнення подразнень, лущень за допомогою правильно підібраної косметики покращить стан шерсті та шкіри. Звертайтесь до грумера в салон для професійного догляду в будь-який період, особливо підчас сезонної линьки.

Ветеринарний огляд. Проводьте щорічний чекап організму, обробляйте собаку від паразитів згідно з інструкцією та будьте на зв’язку з лікарем у випадку необхідності.

Уникнення стресу теж важлива тема, однак під час воєнного стану в Україні повністю позбутись цього фактору неможливо. Все що можна зробити власними силами: дотримуватись стабільного розпорядку дня, уникати різких та гучних звуків і проводити більше часу з собакою.

Випадіння шерсті у собаки – це не завжди привід для паніки, але важливо розуміти, коли це нормальний процес, а коли – ні. Якщо виникають сумніви або питання з того чи іншого питання, що стосуються собаки, ви завжди можете звернутись до V.O.G DOG SALON.