1. Міф чи правда, як бачать собаки?
  2. Будова ока та зорові особливості собак.
  3. Чим зір собаки відрізняється від людського?
  4. Висновок.

 

Міф чи правда?

Кожного дня природа нашої чудової планети дає можливість споглядати мальовничий світ, який оточує нас. Все навколо ми бачимо кольоровим і це завжди приносить задоволення. А як щодо тварин? Звичайно ж тварини сприймають кольори дещо інакше, аніж ми. Ще з ХХ століття люди звикли вважати, що наші кращі друзі світу тварин – собаки, можуть бачити реальність як старий чорно-білий кінофільм. Напевне будь-якого власника засмучує така думка, оскільки ми усвідомлюємо, як багато втрачають наші песики, якщо не бачать тих фарб, які бачимо ми. Але чи насправді наші Чотирилапі друзі сприймають оточення лише в чорних і білих кольорах?

Раніше, коли наука не була розвиненою до того рівня, як сьогодні, вчені, погано знаючи будову ока собаки, зробили висновок, що ці тварини можуть розрізняти лише чорні та білі відтінки. Сучасні спостереження довели, що така теорія є неправдивою, і собаки можуть відрізняти кольори, хоча їх спектр і менший, ніж у нас. Далі у статті поговоримо про свіжі відкриття зорових здібностей собак, про будову ока і про те, як працює їх зоровий апарат, дізнаємося, чому очі тварин світяться в темряві, чому краще не тікати від агресивної собаки та багато інших цікавих фактів.

Будова ока та зорові особливості собак

Основні елементи, з яких складається око собаки:

– рогівка (має захисну функцію, а також пропускає та заломлює світло, для чіткості зображення);

– склера (виконує опорну та захисну функцію, оточуючи райдужну оболонку);

– райдужна оболонка (відповідає за розмір зіниці, що регулює кількість потрапляння світла у сітківку ока);

– зіниця (захищає сітківку від потрапляння надмірної кількості світла, зменшуючись при яскравому освітленні, а також розширюючись у темряві, щоб передати до сітківки більшу кількість світла);

– сітківка (відповідає за розпізнання кольорів, рухів та форм);

– судинна оболонка (живить око киснем та поживними речовинами);

– задня камера (зволожує тканини ока, де недостатньо кровопостачання, таких як рогівка чи кришталик);

– зоровий нерв (передає сигнали від сітківки до мозку).

Це основні елементи будови ока собаки. Орган, який несе найбільшу відповідальність за відтворення кольорів – сітківка. Вона складається з 2-х видів клітин: паличок та колб.

Саме ці колби і розпізнають кольори. У собак 2 типи колб, що допомагає розрізняти білий, чорний, жовтий і синій кольори, а також їх відтінки. Якщо розглядати на прикладі зеленого чи фіолетового кольору, то зір собаки відтворюватиме їх в сірих тонах. Важливою зоровою особливістю собак є здібність добре бачити у сутінках, коли яскраві кольори, зокрема жовтий та синій, які вони сприймають найкраще, стають тьмяними та набувають сірих тонів. Добре відображати предмети у сірих відтінках – це важливий козир для боротьби за виживання у диких умовах.

Бачити чітко рухливі зображення у темряві собакам допомагає велика кількість паличок у сітківці. Коли світло потрапляє всередину ока, воно відбивається від мембрани, вдруге проходячи через зіницю, тому об’єкт відображається чіткіше та швидше, що впливає і на швидкість реакції собаки. Напевне Ви помічали, що очі тварин світяться уночі, якщо на них потрапляє яскраве світло. Так діє цей світловідбиваючий шар, який подвоює чіткість рухомого об’єкта. Тому тепер секрет палаючих очей у темряві розкрито.

Чим зір собаки відрізняється від людського? Які кольори бачать собаки?

Якщо говорити про відмінності зору людини від зору собаки, то тут є про що згадати, адже відрізняються вони суттєво.

1). Перше, про що варто згадати це те, що у собак, 2 типи колб, а у людей 3. Це і є причиною, чому собаки бачать менший спектр кольорів. І саме через це вчені ХХ століття припускали, що око собаки розрізняє лише чорний та білий кольори, хоча сьогодні вже відомо, що вони бачать ще жовтий і синій. Око ж людини крім жовтого та синього відображає ще і червоний. Тому діапазон відтінків і кольорів у нас ширший, ніж у собак.

2). Люди з червоно-зеленим дальтонізмом бачать світ схоже як і собаки. Вони не розрізняють зелених, червоних та помаранчевих кольорів. Ці відтінки сприймаються ними у спектрі темно-жовтих, жовтувато-коричневих чи сірих, тонів. До прикладу, уявіть, що Ви споглядаєте багряно-помаранчевий захід сонця. Собака або людина з червоно-зеленим дальтонізмом бачитиме його в тьмяно-жовтих або коричневих відтінках.

3). Кількість паличок у сітківці, які визначають рух та рівень освітлення, у собак суттєво більша, ніж у нас. Тому у темряві їх зір виграє з великим відривом. Це допомагає їм швидко фіксувати об’єкт, який рухається та реагувати на нього. Така здібність впливає і на швидкість реакції собаки, оскільки предмет, що не рухається не подає сигналів у мозок та не стимулює тварину до дії, але якщо око фіксує динаміку, це провокує собаку до миттєвої реакції. Не раз Ви чули правило не тікати від собаки, яка агресивно налаштована. Такі поради не безпідставні, тому що скоріше за все Ваші різкі рухи спровокують її атаку.

4). Як не дивно, але нерухомі об’єкти собаки бачать гірше ніж люди, рівень гостроти їх зору нижчий, ніж у нас бл. у 5 разів. Це пов’язано з будовою їх сітківки та природніми потребами. Тому, якщо Ви не будете рухатися, то у Вас є шанси, залишитися непоміченими.

5). У собак поле зору ширше, ніж у людей. Очі наших Хвостиків розташовані таким чином, що поле їх зору нагадує горизонтально витягнутий овал, у той час як у людей – коло. Тому боковий зір у них кращий за наш, особливо у мисливських порід. Якщо порівнювати в градусах, то ширина людського зору – 180°, а у собаки – 240°.

Висновок

Природа наділила собак оригінальними зоровими здібностями, які допомагають їм існувати. Тварини живуть більш інстинктивним життям, на відміну від людей, які сприймають світ через призму краси та естетики. Задум зорового сприйняття світу собаки найзручніший для неї, оскільки він практичний, а це головне для тваринного світу, хоча і тварини не позбавлені емоцій, а деякі і самосвідомості. Не дивлячись на те, що деякі зорові дані собак поступаються нашим і можливо це не дозволяє їм так само яскраво бачити барви землі, проте такий спектр зорового сприйняття не заважає цим Улюбленцям отримувати задоволення від життя та оточуючого їх світу. Тепер Ви знаєте точно як бачить собака.