Чи можна давати собаці кістки? Питання, яке турбує багатьох власників

Людям властиво думати, що кістки для собак так само умісні, як нам поїсти щось смачненьке на свята. Чи все так однозначно як здається? Скажімо так –  ми не печерні люди і собаки вже не ті,  точніше ті, але трохи інші. Не слід ототожнювати домашніх песиків  з дикими псами та вовкулаками. Це лише на перший погляд здається природним давати собаці кістку, адже вона нагадує їм про диких предків, які полювали на здобич і точили зуби об кістки якогось буйвола. Проте, з огляду на сучасні дослідження, власники повинні бути обережними, щоб не завдати шкоди своєму улюбленцю. Невігластво – ось наша з вами проблема тому ми з нею розберемось і розкладемо все по поличках.

 

Типи кісток і їхні ризики і чому варені кістки небезпечні?

 

Кістки бувають різних типів: сирі, варені, порожнисті (від птиці) та щільні (від великих тварин). Кожен з цих типів кісток несе свої ризики тому краще розібратись в цій темі, щоб ніхто з тваринок не постраждав від простого невігластва господаря. Перше, що ми розглянемо це варені кістки, бо їх найчастіше дають домашнім песикам, так як це основне, що залишається від людських трапез вдома. Слід наголосити, що варені кістки – особливо небезпечні, незалежно від розміру та походження. Після приготування вони стають крихкими та можуть легко ламатися на дрібні гострі уламки, які здатні пошкодити ротову порожнину, травний тракт або навіть викликати серйозні внутрішні травми, спричиняючи біль, ушкодження або навіть кровотечу. У найгірших випадках це може вимагати термінового хірургічного втручання.

Окрім цього, варені кістки не мають тих поживних речовин, що є у сирих, а отже, не дають собаці абсолютно ніякої користі. І ось зараз дехто з вас зрозумів яку помилку часто робить. Хоча ви могли це зрозуміти ще тоді, коли розгрібали наслідки цього промаху.

Яка користь сирих кісток і чи є ризики?

 Сирі кістки – менш небезпечні, однак вони також можуть створювати проблеми. Деякі сирі кістки (наприклад, кістки від дрібної птиці) можуть завдати шкоди, якщо вони розколюються. Радимо взагалі забути про пташині кістки, бо вони тонкі та порожнисті, вони легко ламаються, утворюючи гострі кінці. Такі кістки можуть викликати задушення, пробивання кишківника або навіть стати причиною смертельних випадків.

Великі сирі кістки від масивних тварин зазвичай безпечніші, але й тут потрібна обережність. Сирі кістки можуть бути корисними, якщо давати їх з уважністю та під наглядом. Вони допомагають чистити зуби собаки, знижуючи ризик утворення зубного нальоту і каменю. Крім того, сирі кістки містять кальцій, фосфор та інші корисні елементи, які підтримують здоров’я кісткової системи. Також задовольняють природні інстинкти жування та гризіння, знижуючи стрес і нудьгу. Регулярне гризіння допомагає зміцнювати щелепні м’язи та покращує загальну структуру зубів. Однак треба бути пильними, бо навіть якщо кістка для собаки велика, але має неправильну форму, то це теж може спричинити проблеми. Тому користь від великих сирих кісток звичайно є, але краще шукати альтернативні і максимально безпечні шляхи, бо усі кістки можуть розколюватись і застрягати в зубах чи горлі. Якщо ви готові ризикувати – ніхто вам не забороняє, та в наш час є багато безпечних замінників кісткам і краще обрати цей напрямок, якщо вам важливе здоров’я вашої собачки. А якщо ви все ж даєте своїй собаці сирі кістки, то проконсультуйтесь у ветеринара, це не буде зайвим кроком.

 

Альтернативи кісткам: що запропонувати собакам для жування?


Насправді альтернатив існує досить багато, як їстівних так і ні. Ось наприклад – спеціальні жувальні іграшки. Вони виготовлені з міцних матеріалів – це може бути гума або нейлон і це безпечно для зубів собаки. Такі іграшки можуть зайняти вашого пса краще, ніж кістки. До того ж як бонус вони часто мають таку текстуру, яка допомагає очищати зуби. Тому у даному випадку немає про що турбуватись, бо  безпека вашого улюбленця забезпечена.

Кісточка для собаки не єдиний варіант. Якщо ви все ж хочете побалувати свою собачку чимось їстівним та корисним, то тут вам у поміч може прийти сушене м’ясо або органічні ласощі – це спеціально оброблені продукти, які не розколюються і містять поживні речовини. Сюди можна віднести жувальні палички з яловичої шкіри, вони теж являються натуральним продуктом, який  повільно розмякшується і не розпадається на небезпечні фрагменти. У цю ж категорію ласощів відносимо сушені вуха або легені тварин. Це натуральний і не менш смачний варіант для песика. Все це є корисною і смачною альтернативою. Будьте певні!

 

Ще гарною альтернативою можуть стати сирі овочі. Їх можна давати собакам, і вони можуть бути корисними для їхнього здоров’я. Однак не всі овочі підходять, і важливо знати, які з них безпечні. Які овочі можна собакам?

Морква – низькокалорійна, багата на вітаміни та корисна для зубів;

Огірки – містять багато води та вітамінів, освіжають собаку;

Цвітна капуста та брокколі – корисні, але їх слід давати в помірних кількостях, оскільки вони можуть викликати газоутворення;

Батат (солодка картопля) – містить багато клітковини, але його краще давати вареним у не великих порціях;

Кабачки – легкозасвоювані, містять вітаміни та мікроелементи.

Проте деякі овочі можуть бути шкідливими для собак. Такі як цибуля та часник вони токсичні для песиків, недозрілі помідори – можуть бути небезпечними через вміст соланіну.

Перед тим, як вводити нові продукти в раціон собаки, краще проконсультуватися з ветеринаром, щоб уникнути небажаних наслідків.

 

Як бути, якщо собака не охоче реагує на замінники кісток?

Добре, якщо ваша собака сприймає життя у всіх його собачих проявах, але буває й таке, що собаки не охоче реагують на замінники кісток. Якщо таке трапилось є кілька підходів, які можуть допомогти поступово адаптувати вашого чотирилапого друга до безпечніших варіантів. Можливо ви купили щось, що песику не сподобалося, треба купити кілька варіантів і щось із них може підійти, бо собаки теж мають смаки і вподобання. Деякі з них можуть краще реагувати на продукти з інтенсивнішим ароматом або смаком. Ще можна піти на хитрість і спробувати натерти жувальну іграшку або паличку улюбленим ласощем, щоб зробити її більш привабливою.

Якщо собака звикла до кісток, не варто одразу виключати їх із раціону. Вводьте альтернативи поступово, чергуючи їх із улюбленими кістками, щоб собака почала звикати до нових текстур і смаків. Не забувайте, якщо виникають труднощі, завжди буде правильним варіантом отримати консультацію у ветеринара. Він може порекомендувати безпечні варіанти жувальних продуктів або навіть спеціальні добавки, які забезпечать собаці необхідні поживні речовини, якщо ви намагаєтеся обмежити вживання кісток.

Зрештою, важливо забезпечити собаці жувальні продукти, які безпечні для здоров’я, і знайти індивідуальний підхід, що відповідатиме її вподобанням.