Старі коти заслуговують на особливу турботу. Їх старіння супроводжується певними фізичними та поведінковими змінами, які варто враховувати, щоб забезпечити їм комфорте життя. Сьогодні ми поговоримо про правильний догляд, збалансоване харчування та регулярні візити до ветеринара.
Чому важливо приділяти особливу увагу кішкам у похилому віці?
Кішки починають вважатися похилими вже після 11 років. В цей період сповільнюється метаболізм, знижується імунітет, а органи й системи починають працювати менш ефективно. Це призводить до того, що улюблениці частіше стикаються з хронічною нирковою недостатністю, артритом та іншими захворюваннями. Прийоми їжі можуть бути болісними через втрату зубів та проблеми з яснами.
Водночас, можна помітити і зміни в поведінці. У котів знижується рухливість. Такі звичайні дії, як стрибки та підйомі, можуть викликати дискомфорт. Більшість часу вони сплять, а зміна обстановки, поява нових людей чи тварин у домі дається їм важче. Незважаючи на те, що раніше кішки могли бути досить незалежними, в похилому віці вони, навпаки, шукають більше контакту зі своїми власниками. Це пов’язано з підвищеним бажанням бути в безпеці.
Тому надзвичайно важливо, щоб власники були готові до цих змін і змогли адаптуватись до них.
Правильне харчування для кішок у віці
Ми вже знаємо, що з віком організм котів змінюється. Зокрема, шлунково-кишковий тракт починає працювати менш ефективно. Це впливає на засвоєння поживних речовин і на накопичення шерстяних клубків у шлунку. У зв’язку з цим необхідно підібрати оптимальний щоденний раціон з урахуванням певних особливостей.
- У кішок похилого віку кількість м’язової маси зменшується. Це в свою чергу впливає на їх силу та рухливість. Тому якісний білок із легко засвоюваних джерел, таких як птиця, риба або яйця, повинен складати основу раціону.
- Через знижену активність вони можуть швидко набирати зайву вагу. Варто звернути увагу на калорійність раціону та на наявність в ньому всіх необхідних поживних речовин.
- При наявності у кішок хронічної ниркової недостатності, потрібно знизити рівень фосфору.
- За рекомендацією ветеринара можна додавати до раціону омега-3 жирні кислоти, глюкозамін або хондроїтин для підтримки здоров’я суглобів і шерсті. Також для уповільнення процесу старіння можна розглянути вживання таких антиоксидантів, як вітаміни C та E.
- Зневоднення – загальнопоширене явище для кішок похилого віку, так як вони починають менше пити. Щоб запобігти цьому, треба додати в раціон вологий корм. При використанні сухого корму, рекомендовано додавати до нього трохи води чи спеціального бульйону, щоб забезпечити достатню гідратацію.
На ринку доступні корми, розроблені з урахуванням всіх цих нюансів. Вони містять знижений рівень калорій, збалансовану кількість білків, знижений фосфор і добавки для підтримки здоров’я.
Вище ми трохи торкнулись теми шерстяних клубків, коли говорили про менш ефективну роботу шлунково-кишкового тракту. Вони утворюються через те, що під час вилизування улюбленці проковтують багато шерсті. Якщо ви помічаєте, що ваш кіт часто блює чи намагається викликати блювоту, менше їсть або відмовляється від їжі, нерегулярно ходить в туалет або страждає від запорів, – треба допомогти йому позбутись шерстяних клубків. Для цього потрібно збільшити кількість клітковини в раціоні та споживання води, що забезпечить легше проходження шерсті через кишечник. Також ефективним методом боротьби з шерстяними клубками буде використання пасти для виведення шерсті. Вона, зазвичай, містить природні мастила. І не менш важлива порада стосується регулярного вичісування шерсті. Чим менше шерсті потрапляє у шлунково-кишковий тракт, тим менший ризик утворення клубків. Це особливо актуально для довгошерстих кішок або тих, які активно линяють.
Догляд за шерстю та гігієна
Кішки похилого можуть менше приділяти уваги власній гігієні через зниження гнучкості, проблеми з суглобами чи загальну слабкість. А тому гігієнічні процедури лягають на плечі власників.
Перше, чому потрібно приділити увагу – розчісуванню шерсті. Це допомагає позбавитись зайвої шерсті, покращити кровообіг, запобігти утворенню ковтунів, які можуть спричинити подразнення шкіри, та зменшити ризик утворення шерстяних клубків у шлунку. Для короткошерстих котів достатньо використовувати м’яку щітку один-два рази на тиждень, тоді як довгошерсті потребують щоденного догляду.
Купати улюбленців потрібно тільки за потреби, наприклад, коли шерсть забруднена, наявні шкірні захворювання чи паразити. Для цього використовуються спеціальні шампуні для котів. Вода повинна бути теплою, але не гарячою, а процес – якомога швидким.
Догляд за шерстю також може включати стрижку. Це не обов’язкова процедура, але у певних ситуаціях може бути корисною. Довгошерсті коти, наприклад, можуть стикатися з ковтунами, які болісно стягують шкіру та збиваються у суцільний панцир. У таких випадках професійна стрижка дозволяє позбутися цих проблем. Представникам густої шерсті стрижка може також допомогти уникнути перегріву влітку. Однак наголошуємо на тому, що стригти шерсть бажано у спеціаліста, щоб зробити процес швидким та уникнути травм. Якщо улюбленець стресує, можна постригти його під легким седативним засобом, але це має виконувати лише ветеринар.
До гігієнічних процедур, які допомагають підтримувати здоров’я літніх котів, входить чищення зубів за допомогою спеціальної пасти та щітки. При утворенні каменю варто проконсультуватись з ветеринаром щодо проведення ультразвукової чистки. Також слід оглядати ясна на предмет запалення чи кровоточивості.
Не слід забувати оглядати вуха, оскільки з віком зростає ризик накопичення вушної сірки, бруду та розвитку інфекцій. Для очищення достатньо використовувати ватний диск, спеціальний лосьйон, і не старатися глибоко заходити у вушну раковину.
Окрему увагу слід приділити очам. Коти можуть мати виділення з очей або слиз, які потрібно обережно видаляти за допомогою ватного диску, змоченого у теплій воді.
І останньою доглядовою процедурою, але не менш важливою, є підстригання кігтів. З віком вони стають товщими і менш гнучкими, можуть швидше рости й навіть вростати у подушечки лап, що спричиняє біль і дискомфорт. Якщо ви не впевнені у своїх діях, краще звернутися до професіоналів. V.O.G DOG SALON допоможе з кожною складовою грумінгу котів похилого віку.
Регулярні візити до ветеринара
У старшому віці ризик захворювань у котів зростає, тому важливо контролювати їх стан здоров’я. Для цього рекомендовано проводити огляди у ветеринара не рідше ніж раз на 6 місяців. У разі виявлення хронічних захворювань візити можуть бути частішими. Під час таких візитів лікар може провести: загальний огляд для виявлення вікових змін (проблем зі шкірою, очима, зубами, суглобами), аналізи крові й сечі для оцінки стану нирок, печінки та серця, рентген або УЗД, якщо є підозра на захворювання, професійне чищення зубів або інше лікування ротової порожнини.
Емоційна підтримка літнього кота
Емоційна підтримка стає не менш важливою, ніж фізична турбота. Для зменшення рівня стресу потрібно уникати гучних звуків, хаосу та зберігати стабільність у розпорядку дня.
В цей період кішки особливо цінують спокій і увагу, тому варто подбати про більш доступний простір для них. Для цього можна розмістити лежанки в теплих і затишних місцях, подалі від протягів, використати сходинки або полички, щоб полегшити доступ до улюблених місць, розташувати миски із їжею та водою так, щоб до них було легко підійти, і подбати про те, щоб лоток мав низькі бортики.
Також з урахуванням того, що коти в похилому віці менш активні, необхідно підтримувати їх розумову активність через ігри, які відповідають їх фізичним можливостям. Наприклад, іграшками з ласощами або м’якими пір’їнками можна гратися без надмірного руху.
І, звичайно, варто сказати про любов та тепло від власників до своїх улюбленців. Хоча кішки люблять незалежність, у старшому віці вони починають цінувати ласку та спілкування. Тому варто проводити з ними більше часу, розмовляти, гладити, обіймати і просто бути поруч. Їм це потрібно.