Всі ми звикли до милих відео, де під час грумінгу тварина отримує задоволення від купання, спить в процесі висушування шерсті, терпеливо стоїть під час всієї стрижки, а після всіх процедур віддячує грумера поцілунками. Але так буває не завжди. Деякі тварини поводять себе агресивно і це може завадити проведенню гігієнічних процедур. Така реакція може бути як на весь процес грумінгу, так і на окремі його етапи. Наприклад, тварина не дає підстригти кігті, навіть в присутності господаря, грумер не може почистити вуха без ризику бути вкушеним, стрижка мордочки через страх перед звуком ножиць стає ще тим випробуванням, а боязливість або сильна агресія на висушування шерсті не дає змоги вкласти шерсть та не допустити виникнення ковтунів.
Агресія під час грумінгу може бути викликана різними факторами і реакція тварини може залежати від її характеру, досвіду та виховання. Тож давайте розглянемо основні причини агресії та шляхи вирішення цієї проблеми.
Причини агресії у собак
Страх і стрес. Під час стрижки собаки можуть реагувати агресією на стресові ситуації, такі як нове середовище, незвичайні звуки і запахи в салоні грумінгу тощо.
Біль або захворювання. Внаслідок некомфортних поз, занадто сильного потоку повітря під час висушування шерсті або інших причин, пов’язаних із грумінгом, тварина може відчувати біль або дискомфорт. В такому випадку, важливо упевнитися, що процедура проводиться обережно і безболісно. Якщо біль виникає з невідомих причин, необхідно виключити різні захворювання, звернувшись до ветеринара для точного діагнозу і лікування.
Домінантна агресія. Впоратися з цією агресією можна тільки за допомогою виховання і систематичного дресирування. Господар повинен показати собаці ієрархію в родині без застосування насилля. Якщо цього не зробити, собака зрозуміє, що ватажок у цій родині він і характер у нього сформується хаотичним способом.
Територіальність. Якщо тварина відчуває себе в небезпеці в чужому середовищі, то може зреагувати агресією, захищаючи свою територію.
Попередній негативний досвід. Він може впливати на поведінку собаки в майбутньому, що може призводити до агресії.
Особливості котів
Всі вищевказані причини агресії для собак, окрім домінантної агресії, також актуальні і для грумінгу котів, однак є певні особливості. Не слід забувати, що кіт – хижак за своєю природою. Йому не властиво підкорятися ватажку, в нього відсутнє почуття зграї, де авторитет сили й влади беззаперечний. Він не слухається команд, цінує власну територію та доволі часто поводить себе непередбачувано. Грумінг кота складніший та небезпечніший за грумінг собак. Швидкість реакції у котів дуже висока, як і частота зміни настрою. Майстер повинен бути максимально обережним, тому що процес стрижки ускладнюється пластичністю кота та його тонкою шкірою, яку дуже легко травмувати, якщо кіт неспокійний.
Агресія у собак та котів під час грумінгу може проявлятися різними способами і мати різний ступінь серйозності. Ось деякі типові симптоми агресії, які можуть виникати: гавкіт, завивання або шипіння; травматизація грумера за допомогою укусів; втеча або уникання дотику; намагання звільнитись від обмежень на столі або у ванній; напруження м’язів або відмова від будь-яких рухів під час процедур, підвищена активність. Якщо ви помітили будь-які з цих симптомів у вашого улюбленця під час грумінгу, важливо зупинити процедуру та спробувати заспокоїти його.
Що ж робити з агресією, як зарадити негативним наслідкам такої поведінки та привчити тварину до грумінгу?
Поради від спеціалістів мережі салонів грумінгу «V.O.G DOG»:
Позитивне підкріплення. Тренування є важливою частиною управління агресією. Позитивне підкріплення та дресирування можуть допомогти домашній тварині встановити позитивну поведінку та відповідати на команди. Використовуйте похвалу та ласощі для посилення позитивного ефекту під час грумінгу.
Поступове знайомство. Дайте час адаптуватися до нового середовища та грумінгу, починаючи з окремих процедур та закінчуючи повним комплексом. В нашій мережі ви можете прийти на адаптивний грумінг, метою якого є поступове знайомство з інструментами, грумером, обстановкою.
Систематичність. Грумінг повинен бути систематичним. Регулярні візити допоможуть улюбленцю звикнути до процесу і відчути комфорт.
Терпіння та спокій. Будьте терплячими та спокійними під час походів в салон. Тварина відчуває ваш настрій та може його перейняти.
Допомога професіонала. У разі серйозних проблем з агресією рекомендується звернутися до ветеринара. Лікар має перевірити стан здоров’я, щоб виключити причину агресії через захворювання. Якщо проблема зі здоров’ям не є причиною, ветеринар може порекомендувати біхевіориста – психолога із поведінки тварин. Він зможе оцінити ситуацію, надати поради та розробити індивідуальний план управління агресією.
Заспокоюючі засоби. Важливо використовувати седативні препарати, які призначені конкретно для вашого улюбленця та дозувати їх правильно відповідно до його розміру, ваги та медичної історії. Замість використання седативів, але найкраще використовувати позитивне підкріплення, регулярні заняття з кінологом та поступову соціалізацію.
Чи варто використовувати седативні засоби при грумінгу?
В мережі салонів грумінгу «V.O.G DOG» ми не застосовуємо жодних заспокійливих засобів, адже їх використання потребує відповідної кваліфікації та навичок. Неправильне дозування або застосування може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям тварини, тому дане питання повністю належить до компетенції ветеринара. Слід зазначити, що прийом вищезгаданих засобів може призвести до алергічних реакцій, зниження апетиту, проблем з диханням та зміни поведінки тварини шляхом пригнічення її нервової системи.
Доплата при роботі з агресивними тваринами
Наша основна мета – забезпечення безпеки та комфорту домашнім улюбленцям, клієнтам та працівникам, тому в наших спеціалістів є право відмовити у проведенні процедур, а також доплата за агресивність тварини. Доплата обґрунтована з точки зору забезпечення безпеки та відшкодування витрат, пов’язаних з лікуванням грумера. Ось деякі аспекти, які слід зазначити:
- Ушкодження, отримані грумером в результаті агресивної поведінки тварини, можуть вимагати медичної допомоги та лікування. Це може включати витрати на медичні процедури та ліки.
- Якщо поранення унеможливлює виконання грумером своїх обов’язків, може виникнути втрата доходу. В такому випадку доплата частково компенсує втрачений час роботи та доходу.
- Травми також можуть мати психологічні наслідки, такі як стрес, тривога, страх або невпевненість щодо майбутніх інцидентів. Доплата може враховувати цей аспект і включати компенсацію за емоційний та психологічний стрес.
- Робота з агресивними тваринами може бути складнішою та потенційно небезпечнішою для грумера. Загалом, додаткова плата за роботу з агресивними тваринами відображає додаткові витрати та ризики, які пов’язані з цією роботою, а також акцентує увагу на зусиллях, які вимагаються від грумера для забезпечення безпечного та ефективного грумінгу таких тварин.
Відмова надавати послуги грумінгу коли тварина агресивна
Ви можете задатись питанням: «Чому, враховуючи доплату за агресивність, в салоні все-таки можуть відмовити у грумінгу?». І у нас є відповідь на це гарне запитання, адже причин у такій відмові може бути декілька:
Безпека грумера та інших тварин: Працюючи з агресивною твариною, грумер може підвищити ризик травматизації для себе, інших тварин, співробітників та професійного обладнання.
Неможливість виконання процедур. Агресивна поведінка може ускладнити або навіть унеможливити виконання необхідних процедур грумінгу, таких як стрижка, купання або чистка зубів.
Стрес для тварини. Грумери можуть відмовити у грумінгу, щоб запобігти стресу та ускладненням у домашнього улюбленця.
Приховані медичні причини. Агресія під час грумінгу може бути пов’язана з проблемами зі здоров’ям тварини, тому грумер може одразу направити господарів до ветеринара.
Слід зазначити, що будь-яка відмова грумера, зазвичай, орієнтована на дбайливе ставлення, безпеку та благополуччя як тварини, так і самого фахівця.
Стрижка агресивних котів та собак
Підводячи підсумки, стрижка агресивних собак і котів може бути викликом для господарів та грумерів. Якщо ваш домашній улюбленець проявляє агресію та не дає виконувати гігієнічні процедури, це не привід залишати грумінг у минулому. Виключіть проблеми зі здоров’ям у ветеринара, пройдіть курс занять із кінологом, не заохочуйте агресію, не упускайте можливості попрацювати разом з Хвостиком над його поведінкою, використовуючи позитивне підкріплення з активними іграми та ласощами, не нехтуйте ранньою соціалізацією та навчанням, і тоді поруч з вами виросте справжній друг і захисник.