Стаффордширський тер’єр опис має, як сильний, жвавий, ніжний та неймовірно відданий власнику собака. Незважаючи на свою бійцівську зовнішність, цей улюбленець здатен на глибоку любов і прив’язаність, а при правильному вихованні стане надійним супутником для всіх членів родини. Все це робить стаффорда неймовірно цікавою породою, вартою більш детального вивчення.
Історія походження стаффордширського тер’єра
Історія стаффа бере свій початок у Великій Британії XVIII століття. На той час собачі бої були надзвичайно популярними, а для участі в цих кривавих розвагах потрібні були сильні, витривалі та сміливі собаки. Щоб створити ідеального гравця, англійські селекціонери схрестили староанглійського бульдога, відомого своєю силою та відвагою, з швидкими й гнучкими тер’єрами, які мали чудові бійцівські навички. Так з’явилась нова порода собаки стафф тер’єр.
Наприкінці XIX століття собачі бої були законодавчо заборонені і стаффорди швидко адаптувалися до нового життя. Вони є ідеальним прикладом того, як порода може трансформуватися з бойового собаки на доброзичливого і відданого супутника родини.
Зовнішній вигляд стаффордширського тер’єра
Американський стаффордширський тер’єр справляє сильне враження вже з першого погляду: кремезна статура, голова з сильними щелепами, добре розвинені груди, широка спина, потужні лапи. Морда в нього коротка, з виразним переходом від лоба до носа, очі темні та круглі, а вуха можуть мати як природню форму, так і стандартну вкорочену за допомогою купірування. Зазвичай, висота стаффів в холці досягає 36-41 см, вага варіюється у межах 11-17 кг для самок і 13-20 кг для самців, а середня тривалість життя становить 12-16 років.
Характерною особливістю породи є коротка, щільно прилегла до тіла шерсть, яка має гладеньку і приємну на дотик структуру. Вона може мати різноманітний окрас: чорний, тигровий, білий, рудий, блакитний або ж поєднання декількох кольорів.
Стаффордшерський тер’єр: характер та темперамент
Стаф порода собаки, яка з легкістю руйнує стереотипи. За своєю зовнішньою силою і грізним виглядом вони приховують м’який та дружній характер, а сім’ї з дітьми відзначають їх надзвичайну терплячість, обережність і готовність захищати маленьких членів родини. До власників ж собаки мають особливу прив’язаність і готовність догодити.
Вони дуже розумні, здатні швидко навчатися новим командам, особливо коли навчання проходить у вигляді гри будь-якого різновиду. Чому це важливо? Тому що стаффорди мають веселий характер, і їх зацікавленість швидко згасає, якщо заняття стануть рутинними.
Що стосується темпераменту, то це енергійна й активна порода. Стафф собака полюбляє фізичні вправи, довгі прогулянки, ігри на свіжому повітрі, отже, ідеально підійдуть тим людям, які активно займаються спортом і готові приділяти достатньо часу фізичним навантаженням улюбленця.
Не можна оминути увагою охоронні інстинкти породи. Обережність до незнайомців більшою мірою може проявлятися, якщо собаки з раннього віку не були належним чином соціалізовані. В протилежному випадку, стаффи стають впевненими, здатними легко розпізнавати друзів і потенційні загрози.
Дресирування та соціалізація
Амер стаффорд тер’єр при правильному підході в тренуваннях може стати чудовим, дружнім і слухняним собакою для будь-якої родини. Для цього дресирування має розпочинатися з раннього віку і базуватись на терпінні, послідовності та позитивному підкріпленні. Для уникнення непорозумінь варто зберігати однакові правила під час занять протягом всього життя собаки та уникати жорстоких методів у вихованні, оскільки стаффи можуть реагувати на агресію недовірою чи навіть впертістю.
Соціалізація – ще одна важлива складова виховання улюбленця, яка починається одночасно з дресируванням. Для того, щоб собаки сприймали нових знайомих спокійно, впевнено та без агресії, їх необхідно активно знайомити з іншими людьми та тваринами, відвідувати спеціальні майданчики для собак, прогулюватись в різних місцях, щоб привчити до нових звуків і запахів, а також уникнути страху та стресу в майбутньому.
Догляд за стаффордширським тер’єром
Грумінг стаффордширського тер’єра простий, адже шерсть у них коротка і вам достатньо вичісувати собаку гумовою щіткою або спеціальною рукавицею раз на тиждень, щоб видалити зайві волоски, промасажувати шкіру та покращити кровообіг. Під час линьки, яка зазвичай відбувається два рази на рік, можна трохи частіше цим займатись, щоб тримати оселю в чистоті. Інші гігієнічні процедури слід виконувати з певною періодичністю: кігті для уникнення дискомфорту під час ходьби стрижемо раз на місяць, вуха перевіряємо на наявність бруду та запальних процесів щотижня, купаємо улюбленця раз на кілька місяців (за винятком випадків сильного забруднення після прогулянки), а зуби чистимо спеціальною пастою та щіткою 2-3 рази на тиждень, і раз на рік звертаємось до ветеринара для ультразвукової чистки.
Як бачимо, стаффордширський тер’єр догляд має мінімальний, але його важливість неоціненна. Профілактика завжди краща за лікування, менш затратна та стресова як для вас, так і для собаки. Слід також зазначити, що самі по собі стаффи – сильні, здорові собаки, однак їх можуть спіткати дисплазія кульшового суглоба чи проблеми з серцем, а тому варто відвідувати ветеринара для профілактичних оглядів хоча б раз на рік, своєчасно проводити вакцинацію, обробку від паразитів і дегельмінтизацію.
Харчування: баланс та якість
Стаффордширські тер’єри мають схильність до швидкого набору ваги, тому перш за все необхідно слідкувати за кількістю і якістю раціону, обмежувати кількість смаколиків і продуктів зі столу. Харчування повинне містити достатню кількість білків для підтримки м’язів, а також жирів і вуглеводів для енергії. Щоб визначити оптимальний розмір порції, можна орієнтуватися на рекомендації виробника корму або порадитися з ветеринаром, який врахує індивідуальні потреби вашого улюбленця залежно від його віку, ваги та рівня активності. Найкраще використовувати корм преміум-класу, розроблений спеціально для активних собак середнього розміру, який забезпечить стаффу необхідні поживні речовини, та годувати ним собаку двічі на день. Це допоможе підтримувати рівень енергії на стабільному рівні протягом дня.
Стаффордширський тер’єр плюси та мінуси
Амстафф, як і кожна інша порода, мають свої переваги та недоліки, а тому важливо розуміти, чи підійде цей собака для вашої родини, і прийняти зважене рішення.
Плюси:
- Відданість та прив’язаність.Вони обожнюють проводити час у колі родини та готові захищати свій дім.
- Терпеливість до дітей. Досвідчені власники зауважують, що стаффорди чудово контролюють силу, граючи з дітьми, і часто виявляють справжню ніжність.
- Здатність до навчання. Ця порода може бути чудовим вибором для людей, які цікавляться тренуванням собак і готові приділяти час на розвиток навичок у свого улюбленця.
- Любов до активного способу життя. Стаффи стануть ідеальними партнерами для бігу, ігор на свіжому повітрі або спортивних занять.
- Міцне здоров’я. Стаффордширські тер’єри рідше страждають на хронічні хвороби, властиві іншим породам, і за правильного догляду можуть доживати до 15-16 років.
Мінуси:
- Потреба в активності та увазі. Через свою енергійність і активність стаффи потребують значної кількості фізичних і розумових навантажень. Без достатнього вигулу та занять вони можуть проявляти руйнівну поведінку.
- Витрати часу на виховання. Якщо собаки не отримають належного виховання вже з раннього віку, то можуть проявляти агресію до інших собак або сторонніх людей.
- Потреба у постійному контролі в іграх з іншими тваринами. Стаффорди часто дружелюбні, але природні інстинкти можуть провокувати конфлікти з іншими собаками. Тому власники мають постійно контролювати процес гри та за необхідності втручатися, щоб запобігти непорозумінням.
- Сприйняття породи в суспільстві. На жаль, стаффордширські тер’єри інколи стикаються з негативним ставленням суспільства через стереотипи про їх агресивність.
Підводячи підсумки, стаффордширський тер’єр гармонійно доповнить родину активних людей, які готові вкладати час у його виховання, тренування та соціалізацію. Постійний контроль та увага до потреб улюбленця подарує вам відданого та надійного захисника з ніжним та повним любові серцем. Такий контраст зовнішньої сили і внутрішньої доброти не залишить байдужим жодну людину, однак необхідно розуміти всі вищевказані мінуси породи та бути готовими до активних дій.