Виставковий грумінг кішок полягає у догляді за їх зовнішністю перед виставкою, який дозволяє підкреслити їх породні особливості відповідно до стандартів. Судді оцінюють загальний вигляд кішок, стан їх шерсті, вух, очей, лап, і від того, наскільки правильно виконаний грумінг, залежить отримання призового місця. Тож це ціле мистецтво, яке потребує уваги й професійного підходу, а в цій статі ви дізнаєтесь про виставковий грумінг найважливіше. Найпопулярніший останнім часом є виставковий грумінг мейн кунів.
Як з’явився виставковий грумінг?
За кішками доглядали задовго до появи виставок. Хоча у Європі ці тварини здебільшого виконували роль мисливців на гризунів, в багатих будинках про них піклувались як про домашніх улюбленців.
Вже в 1871 році Лондон провів першу в історії виставку котів, після якої популярність схожих заходів лише зростала. Створювались фелінологічні організації, а з ними – стандарти порід, за якими кішок допускали до участі у виставках. Ажіотаж та конкуренція з часом були настільки великими, що власники виставкових улюбленців задля їх максимально виграшного вигляду почали звертатись до грумерів.
Постійне підвищення кваліфікації та слідкування за новинками в галузі – необхідність для гарних майстрів. Наразі професіонали грумінгу мають в своєму арсеналі все, що допоможе тварині засяяти під виставковими софітами: знання, техніки, навички, різноманітні косметичні засоби, інструменти для вичісування та боротьби з ковтунами, спеціальні сушильні бокси та фени з правильними температурними режимами тощо.
Стандарти порід котів
Перед початком виставкового грумінгу для кота важливо ознайомитися зі стандартами його породи, адже навіть дрібні відхилення можуть вплинути на оцінку суддів.
Стандарти визначають довжину, текстуру та блиск шерсті, тип забарвлення, особливості догляду за окремими частинами тіла (вухами, лапами, хвостом). Наприклад, для персів важливі об’єм та текстура шерсті, їх комір та хвіст, для британських короткошерстих котів – блиск, гладкість та необтяженість шерсті косметичними засобами, для рексів – природна хвилястість або текстура, а для сфінксів – чистота та здоровий вигляд шкіри.
Етапи виставкового грумінгу
Виставковий грумінг починається за два-три тижні до виставки, а перед цим власнику слід переконатись, що кішка здорова, має всі необхідні щеплення та оброблена від паразитів (бліх, кліщів, гельмінтів). Якщо цього не зробити, тварину просто не допустять до участі у заході.
Так як шерсть, її стан та текстура пильно оглядаються та оцінюються суддями, догляд за нею має пріоритетне значення. Важливо мінімізувати утворення ковтунів та регулярно прибирати зайвий підшерсток. Для цього власники короткошерстих порід використовують силіконову щітку або щітку з м’якими щетинками. Для довгошерстих порід варто обрати інший інструмент – гребінець із металевими зубцями. Велика кількість підпушку просто залишиться на місці, якщо взяти неправильну щітку.
Слід збільшити кількість розчісувань на тиждень у випадку утворення ковтунів. Можна зіпсувати текстуру шерсті завдяки ковтунорізу, тому краще попередити проблему, ніж засмучуватись на виставці.
Наступним етапом грумінгу є купання та висушування шерсті. Використання косметичних засобів може як поліпшити, так і зіпсувати стан шерсті. Досвідчений грумер зможе допомогти обрати професійну косметику, яка виконуватиме поставленні перед нею задачі. Наприклад, для мейн-кунів, щоб впоратись із секретом і якісно очистити шубку, необхідна знежирююча паста. Без неї шерсть після купання буде такою ж жирною, як і після. Тому варто правильно підібрати косметику та ретельно змивати всі її залишки задля уникнення подразнень. Після купання шерсть краще сушити на низькому режимі паралельно розчісуючи її. Використання декількох чистих рушників перед цим допоможе прибрати зайву вологу.
Судді під час оцінювання звертають свою увагу і на стан очей та вух. Слізні доріжки однозначно зіпсують вигляд, якщо не подбати про правильний раціон без шкідливих продуктів та систематично не протирати очі ватним диском, змоченим спеціальним лосьйоном. Щодо вушок, то вони мають бути чистими, без запалень, виділень та неприємного запаху. У разі потреби очистити вушний канал глибоко, це може зробити виключно ветеринар. В іншому випадку можна використовувати ватний диск із спеціальним засобом, щоб очистити лише зовнішню поверхню вуха.
Для підтримання гігієни ротової порожнини чистки зубів пастою та щіткою 2-3 рази на тиждень буде достатньо. Красиві, чисті зуби без каменю завжди будуть окрасою тварини. Додатково можна періодично балувати кота жувальними ласощами з приміткою «dental».
Остання в нашому списку, але не менша важлива процедура – підстригання кігтів. Акуратно підстрижені, без розшарувань, вони виглядають естетично та безпечно. Жоден суддя навряд чи мріє бути пошматованим учасником виставки. Бажано підстригти кігті за 2-3 дні до події, але на всяк випадок не забути покласти ножиці з собою. Ніколи не знаєш чи знадобляться вони.
Що краще взяти з собою на виставку?
В день виставки краще взяти з собою ножиці для підстригання кігтів, гладкий гребінець з широкими і вузькими зубцями, щоб розчісувати шерсть кота під час заходу, а також серветки з мікрофібри або замші. Вони допоможуть прибрати з шубки пил та надати гарного блиску.
Для особистого використання варто придбати антистатик. Розпиливши його на долоні, можна не переживати, що шерсть кота наелектризується та буде стирчати у всі боки.
Щоб уникнути неприємних ситуацій, також варто тримати напоготові дитячі вологі серветки. Ними можна обережно очистити зону під хвостом, щоб кіт раптом не залишив коричневу пляму прямо на суддівському столі. Іноді таке трапляється.
Враховуючи вищевказану інформацію, можна забезпечити гарний результат та захопливі погляди присутніх на виставці учасників, глядачів та суддів.
Висновок
Виставковий грумінг дає можливість власнику продемонструвати природну красу його кішки та справити гарне враження на суддів. Щоб це стало реальністю, варто ретельно підійти до підготовки до виставки, завчасно почавши гігієнічні процедури та подбавши про психологічний стан тварини. Врешті решт, отримання задоволення та приємних вражень від самої події теж мають велике значення.