Важливу роль у підтриманні здоров’я тварини відіграють її шерсть та шкіра. Проблеми з шерстю необов’язково пов’язані безпосередньо зі шкірою, але стан шкіри завжди впливає на якість шерсті. Це обумовлено тим, що шкіра – найбільший орган тіла і він виконує ряд важливих функцій. Зокрема, йде мова про терморегуляцію шляхом виведення тепла через потові залози у навколишнє середовище, захист від зовнішніх чинників, таких як інфекції і травми, та маркери загального здоров’я собаки. Останній чинник не менш важливий за інші, адже проблеми зі шкірою можуть свідчити про різноманітні захворювання та неправильний догляд. Тому сьогодні ми розглянемо основні причини проблем зі шкірою та шерстю, які захворювання можуть спіткати улюбленця, наголосимо на важливості регулярних візитів до ветеринара, надамо поради щодо догляду та профілактики шкірних захворювань. Буде цікаво!
Основні причини проблем зі шкірою та шерстю
Вони можуть бути різноманітними і варіюватися від незначних дискомфортних симптомів до серйозних захворювань, які потребують медичного втручання. Тому так важливо слідкувати за станом здоров’я улюбленця та бути освіченими щодо основних ризиків, які можуть статися в майбутньому.
Як генетика впливає на здоров’я шерсті собак?
Перший фактор, який може впливати на випадіння шерсті у собаки, – генетичний. Так-так, певні породи собак дійсно мають патологічну схильність до конкретних захворювань, які безпосередньо впливають на здоров’я шерсті та шкіри. Генетичні особливості можуть ослаблювати захисну функцію шкіри та полегшувати проникнення різноманітних збудників у організм. Наприклад, гіпофізарна карликовість через нестачу гормону росту притаманна німецьким вівчаркам, акродерматит розповсюджений серед бультер’єрів, скотчтер’єри страждають на назальний васкуліт, а сибірські хаскі – на дисплазію фолікулів. Слід зазначити, що не всі собаки неодмінно отримають проблеми зі здоров’ям, пов’язані з приналежністю до конкретної породи, але при обранні домашнього улюбленця про це не варто забувати.
Алергії у собак: розпізнавання та лікування
Найбільш розповсюдженою проблемою можна сміливо назвати алергію. Хоча лабрадори, німецькі вівчарки та мопси очолюють список порід, схильних до алергічних реакції, кожний собака хоч раз у житті стикався з цією проблемою. Прояв алергічної реакції може бути як незначним, так і таким, що потребує негайного звернення до ветеринара. Свербіж, подразнення, почервоніння можуть провокувати розчухування шкіри до ран або зализування шерсті до зміни кольору та утворення залисин. У невідкладних випадках можна скористатись антигістамінними препаратами. Алергенами можуть бути пилок, рослини, грибки, хімічні речовини, їжа. І навіть якщо ви годує свого улюбленця спеціальним кормом, цілком можливо, що на якийсь з його компонентів може проявитись алергія. Радимо уникати зернових, консервантів, барвників, відслідковувати зміни у поведінці. Якщо все-таки ви стикнулись з алергічною реакцією, важливо виключити алерген та підібрати краще харчування. В даному випадку допоміже елімінаційна дієта.
Блохи та кліщі у собак, як захистити Улюбленця
Блохи та кліщі – це паразити, які відомі всім, які можуть ускладнювати життя цілий рік та захист від яких неабияк важливий. Якщо собака починає чесатися – це привід оглянути улюбленця, в першу чергу, на наявність бліх. Подразнення шкіри, рани, почервоніння, свербіж провокують подальше пошкодження шкіри самим собакою. Ситуація може погіршитись у разі наявності алергії на слину бліх, так як підвищується ризик інфекційних захворювань. Щодо кліщів, то найбільш відомі Sarcoptes scabiei – збудник корости та Demodex canis – демодекозу. Слід зазначити, що кліщі Demodex canis живуть в кожному організмі, однак демодекоз розвивається лише при ослабленому імунітеті. Небезпечність паразитів також полягає у передачі різних хвороб собаці, що може ускладнювати лікування. Для запобігання паразитарним інфекціям та їх наслідкам важливо вчасно обробляти собаку протипаразитарними засобами, регулярно перевіряти його на наявність бліх та кліщів, а також звертатися до ветеринара для профілактичних оглядів та лікування у випадку інфікування.
Як стрес впливає на шерсть і шкіру собак
Проблеми зі здоров’ям може спричиняти і стрес. Це особливо актуальний пункт, адже з моменту повномасштабного вторгнення в Україну тварини, як і люди, постійно знаходяться під дією стресу, реагують на повітряні тривоги та вибухи. Стероїдні гормони за нормальних умов чинять потужну протизапальну дію, позитивно впливають на роботу імунної системи, однак при надмірному виділенні у кров, нервова система починає пригнічуватись, організм стає вразливим до інфекцій і виникають проблеми зі здоров’ям. Зокрема, стрес може призводити до надмірного вилизування або гризіння шкіри та шерсті. Також може бути збій циклу росту шерсті, що призведе до нерівномірного росту шерсті чи облисіння. Окрім вищевказаних симптомів зверніть увагу, якщо ваш улюбленець почав проявляти агресію, відмовляється їсти, грати, стає млявим, неслухняним. В такому випадку варто проконсультуватися з ветеринаром та кінологом, щоб налагодити нормальний режим дня собаки.
Ендокринні захворювання, що впливають на шкіру собак
За проблемами зі шкірою можуть ховатися серйозні ендокринні захворювання. Якщо шерсть випадає через гормональний збій у організмі, то ви можете помітити симетричність та локальність ураження, відсутність ран та слідів розчісування шкіри. Хоча собака і не відчуває дискомфорту від свербіння, існують інші симптоми, які можу ускладнювати його життя. Тож давайте розглянемо основні захворювання собак гормонального характеру.
При неправильній роботі щитовидної залози, коли показник тиреотропного гормону низький, підвищується ризик розвитку гіпотиреозу. Це захворювання супроводжується швидкою стомлюваністю, зниженням активності, набором ваги, випадінням шерсті та характерне для собак похилого віку та собак з ожирінням. Золотисті ретривери, ірландські сеттери та біглі мають більшу схильність до даного захворювання.
Слід спостерігати також і за рівнем кортизолу, який продукують наднирники. Цей гормон стресу у разі надлишку може спровокувати гіперадренокортицизм або синдром Кушинга. Будьте пильнішими, якщо ваш член родини належить до пуделів, боксерів або такс. Хвороба може проявитись надмірним споживання води та сечовипусканням, втратою апетиту, неадекватною поведінкою, випадінням шерсті та запаленою шкірою, що може тріскатися у різних ділянках тіла. В цьому випадку варто звернутись до ветеринара за препаратом, направленим на зниження рівня кортизолу в організмі.
Естроген – жіночий статевий гормон і при нормальних показниках підтримує гормональну систему собаки протягом усього життя. Однак якщо він починає коливатись в бік позначки «+» або «–», це може призвести до збою та негативних наслідків. Зокрема, високий рівень цього гормону провокує набухання статевих органів, випадіння шерсті в зоні живота, загрубіння шкіри. Це все є симптомами гіперестрогенізму, медикаментозне лікування якого неефективне. В даному випадку слід проконсультуватись з лікарем стосовно операційного втручання. Якщо рівень естрогену, навпаки, низький, то ми маємо справу з гіпоестрогенізмом, який більш характерний для самок середнього віку. Симптомами тут також є випадіння шерсті в зоні живота, але замість загрубіння шкіри спостерігається її стоншення. Ефективним лікуванням визнано прийом препаратів, спрямованих на підвищення рівня естрогену.
Вище ми вже вказували, що німецькі вівчарки схильні до такого генетичного захворювання як гіпофізарна карликовість, яке провокується недостатнім виробленням гормону росту. Він перестає продукуватися на 3-4 місяць з дня народження цуценя. Характерними ознаками також можна назвати повільний ріст зубів, випадіння шерсті на спині, стоншення шкіри та виникнення лупи. Щоб впоратись із цією проблемою, ветеринар назначає гормональні препарати.
Основні типи шкірних захворювань у собак
Ще однією великою групою проблем зі шкірою можна назвати шкірні захворювання. Ми виділили три найрозповсюдженіших: маласезійний дерматит, себорею та атопічний дерматит.
Маласезійний дерматит провокують Malassezia pachydermatis, які знаходять в шкірних складках, між подушечками лап і всередині слухового проходу собаки. Хоча вищевказані зони типові, дерматит може виникнути будь-де. Особливістю захворювання є наявність специфічного запаху та рецидивуючий характер.
Себорея проявляє себе надмірним виділенням себуму. Це призводить до виникнення лупи, жирності шкіри та випадіння шерсті. Хоча ці симптоми характерні для даного захворювання, у більшості випадків вони проявляються вже після ураження тварини іншим захворюванням, наприклад ендокринного або алергічного характеру.
Атопічний дерматит – це розповсюджене хронічне запалення шкіри, яке спричиняється алергією на певні речовини у навколишньому середовищі та на яке страждає близько 15% собак. Усі відомі алергени, що викликають це захворювання, природного походження (пліснява, лупа, кліщі, пилок тощо), тобто побутова хімія, якою користуються в кожній оселі, не може бути причиною атопічного дерматиту. Захворювання може проявлятися у вигляді висипань, свербежу, почервоніння та лущення шкіри, втрати шерсті. Цей стан може призвести до постійного кусання та облизування певних ділянок тіла, в результаті чого шерсть змінює свій окрас на коричневий через дію слини. Інтенсивність симптомів може бути дуже різна. Одні собаки мають легкі ознаки захворювання, на які господарі часом навіть не звертають уваги, а інші настільки сильно потерпають від свербежу, що не можуть спати вночі та наносять собі пошкодження в надії зменшити дискомфорт. Наразі ефективного лікування атопічного дерматиту не існує, однак не слід розслаблятися. Завжди можна полегшити неприємні відчуття, разом з ветеринаром спробувати виробити у собаки толерантність до алергенів, покращити якість шкіри як бар’єру з зовнішнім середовищем, вилікувати первинні захворювання шкіри. Якщо цього не робити, зміни шкіри можуть бути незворотними, вона стане потовщеною та темнішою, а рецидив захворювання буде питанням часу.
Як лікувати та профілактика захворювань
Для правильного діагнозу та лікування будь-яких проблем зі шкірою та шерстю собаки рекомендується звертатися до ветеринара. Він має професійні знання та досвід, зможе правильно визначити причину захворювання та розробити план лікування, враховуючи тип та важкість захворювання, індивідуальні особливості вашого собаки. Слід зазначити, що регулярні профілактичні візити до лікаря можуть допомогти вам уникнути багатьох проблем, адже фахівець надаватиме корисні поради щодо догляду за шкірою та профілактики шкірних захворювань.
Методи лікування проблем зі шкірою та шерстю у собак
Ветеринари мають цілий арсенал специфічних методів лікування, які залежать від основної проблеми зі шкірою та шерстю:
- Антибіотики або протигрибкові засоби призначаються при бактеріальних або грибкових інфекціях.
- При алергічному дерматиті для полегшення симптомів використовуються антигістамінні препарати або кортикостероїди.
- У разі гормональних або метаболічних захворювань шкіри може знадобитися медикаментозна терапія для регуляції рівня гормонів або обміну речовин.
- Ветеринар може порадити змінити дієту собаки на гіпоалергенну або дієту з обмеженням певних складників.
- Також ефективними засобами у боротьбі із запаленнями та зниженням свербежу можуть бути креми, мазі, шампуні. Вони суттєво полегшують життя собаки та зменшують дискомфорт.
- У боротьбі з паразитами ефективно зарекомендували себе протипаразитарні шампуні та спреї. У ветеринарній аптеці можна придбати різноманітні препарати, які буде зручно використовувати саме вам.
- Відповідно до діагнозу, ветеринар може рекомендувати інші методи лікування, такі як масаж, фізіотерапію або інші процедури для поліпшення здоров’я шкіри та шерсті собаки.
Важливо відзначити, що лікування повинно бути індивідуалізованим відповідно до конкретного діагнозу та потреб вашого собаки.
Комплексні рекомендації з догляду за шерстю та шкірою собаки
Щоб уникнути проблем з випадінням шерсті у собаки, важливо дотримуватися правильного догляду. Ось деякі рекомендації для зменшення ризику розвитку проблем:
- Регулярна гігієна. Не забувайте вичісувати шерсть вашого собаки, щоб прибрати сміття, знайти кліщів, попередити утворення ковтунів, покращити циркуляцію крові. Якщо після прогулянки ваш улюбленець мокрий та брудний – купання та висушування шерсті за допомогою інструментів обов’язкове. В інших випадках купайте собаку за необхідності, щоб уникнути вимивання ефірних олій з шерсті та не пересушити її. Подумайте про використання спеціальних шампунів та кондиціонерів для собак, які допоможуть зволожити шкіру та шерсть. На ринку існує безліч косметичних засобів, які можна підібрати під потреби вашого улюбленця. Зверніть увагу, що людські шампуні не підходять для собак. Кислотність шкіри людини та собаки значно відрізняються, тому використання таких засобів може спровокувати дерматит.
- Правильне харчування.Забезпечте вашого собаку збалансованим раціоном, який міститиме достатню кількість білків, жирів, вуглеводів, вітамінів та мінералів. Для цього достатньо обрати якісний корм, який відповідатиме потребам вашого собаки за віком, розміром та активністю. Приберіть з їжі алергени та не давайте заборонені для собак продукти – соління, копченості, смажене, гостре, солодке, тобто все, що може спровокувати порушення вуглеводного обміну.
- Запобігання паразитам.Щоб не мати проблем з паразитами, варто регулярно використовувати таблетки, краплі на холку, спреї, шампуні, ошийники тощо. Не забувайте, що захист повинен бути протягом усього року на постійні основі.
- Щоденна активність. Забезпечте вашому собаці достатню кількість фізичної активності, адже регулярні прогулянки та ігри допомагають підтримувати здоров’я собаки.
- Контроль стресу.Спробуйте уникати стресових ситуацій або мінімізувати їх кількість. Приділяйте достатньо уваги улюбленцю, отримуйте разом задоволення від спільних занять та створіть для нього тихе та безпечне місце, де він зможе відпочити від зовнішніх подразників.
Породи собак, найбільш чутливі до проблем з шерстю та шкірою
Деякі породи собак мають особливу схильність до шкірних захворювань через генетичну спадковість, тип шерсті, комплекцію. Тому господарям варто приділяти їм більше уваги, систематично відвідувати ветеринара та навчитись виконувати елементарні гігієнічні процедури задля уникнення проблем зі шкірою та шерстю. Ми наведемо неповний перелік порід, адже у будь-якого собаки, незалежно від породи, можуть бути індивідуальні особливості, які впливатимуть на його здоров’я. Сьогодні ми акцентуємо вашу увагу на бішонах, ши-цу, спанієлях, бульдогах, мопсах, ретриверах, біглях та басет-гаундах.
Перших трьох представників об’єднує специфічна шерсть, яка потребує постійного розчісування задля уникнення ковтунів. Небезпека полягає в тому, що при утворенні ковтунів, не відбувається нормальна циркуляція повітря, підвищується ризик розвитку інфекцій і може виникати сильне подразнення шкіри через постійну натягнутість.
Мопси та бульдоги – відомі алергіки, вони мають коротку шерсть та складну структуру шкіри через наявність складок, які можуть бути сприятливим середовищем для розвитку патогенної мікрофлори.
Ретривери також відрізняються чутливістю до багатьох алергенів, що може впливати на розвиток дерматиту, іхтіозу та гіперкератозу.
Для біглів надзвичайно важлива регулярна обробка від паразитів, тому що алергічна реакція на укуси останніх часто призводить до подразнень, зуду та випадіння шерсті.
У бассет-гаундів проблеми зі здоров’ям виникають через їх статуру. Вони схильні до ожиріння, інфекційних захворювань вух та шкіри.
Можна помітити, що в багатьох випадках легко мінімізувати ризик шкірного захворювання, якщо приділяти достатньо часу гігієнічному догляду.
Поради по догляду за собакою, які допоможуть Вам
- Купайте свого собаку регулярно, використовуючи теплу воду. Оптимальна періодичність банних процедур – раз на 2-3 тижні. Якщо ваш улюбленець після прогулянки брудний, купання обов’язкове, однак не варто робити це занадто часто, щоб не пересушити шерсть та шкіру. Ретельно змивайте всі залишки косметичних засобів та повністю просушуйте шерсть за допомогою фену.
- Зверніть увагу на косметичні засоби, якими ви користуєтесь. Вони повинні бути м’якими, гіпоалергенними, призначеними для собак із чутливою шкірою. Уникайте агресивних шампунів та засобів з сильним парфумованим запахом.
- Не лінуйтесь та виділяйте час на вичіс улюбленця хоча б раз на декілька днів задля уникнення сплутування шерсті, утворення ковтунів та запальних реакцій на шкірі.
- Придбайте спеціальні засоби для догляду за очима, вушками та складками шкіри. Вони допоможуть підтримувати ці зони в чистоті та не допустити розмноження бактерій.
- Не пропускайте протипаразитарну обробку, відмічайте дати в ветеринарному паспорті та уважно оглядайте улюбленця після кожної прогулянки.
- Спробуйте уникати алергенів, які можуть подразнювати шкіру собаки або проконсультуйтесь з ветеринаром щодо можливості вироблення толерантності до них.
Правильно підібраний спосіб життя, збалансоване харчування і регулярний догляд допоможуть вашому улюбленцю залишатися здоровим, щасливим і красивим протягом усього його життя. Ваші найкращі партнери у цих питаннях – ветеринар та грумер, які нададуть професійну підтримку та допомогу у вирішенні багатьох питань. Звичайно, ви можете самі опанувати мистецтво грумінгу для домашнього використання, однак якщо у вас недостатньо часу, знань та досвіду – довіртесь професіоналу зоосалону. Там точно є все необхідне для повноцінного догляду з урахуванням найменших особливостей вашої породи.
Ми будемо раді вас бачити в одному з наших салонів краси для собак «V.O.G DOG» в Києві. Допоможемо у підтримці здоров’я вашого улюбленця на належному рівні та звернемо увагу на перші дзвіночки потенційних проблем, надамо рекомендації та за необхідності направимо до ветеринара. Наші адміністратори також готові вас проконсультувати з усіх питань за номером гарячої лінії: +38 (073) 606 74 43.