Літо в самому розпалі, спека неймовірна, а, отже, тема водного балансу актуальна як ніколи. Ні для кого не секрет, що вода – це життя, вона важлива для функціонування всіх живих організмів і її дефіцит може спровокувати серйозні проблеми зі здоров’ям. У цій статті ми розглянемо, чому вода така важлива для вашого Хвостика, як забезпечити його достатньою кількістю рідини та що може статися у разі зневоднення.

 

Основні функції води в організмі вашого Улюбленця

Без води належне функціонування організму неможливе. Вона робить так багато, що іноді ми про це навіть не задумуємось, поки не з’являються перші дзвіночки поганого самопочуття. Які ж важливі функції виконує вода?

  1. Регуляція температури тіла. Це відбувається за допомогою потовиділення та дихання. Коли тварина перегрівається, він починає дихати частіше, що допомагає охолодити організм.
  2. Зволоження. Адекватна гідратація знижує ризик ламкості та випадання шерсті, роблячи її блискучою та м’якою. А добре зволожена шкіра створює бар’єр проти інфекцій та алергенів. Також еластичність шкіри допомагає уникнути травм та пошкоджень.
  3. Транспортування поживних речовин. Вода є основним складником крові, тому допомагає підтримувати нормальний кровообіг і транспортування кисню та поживних речовин до всіх клітин організму.
  4. Забезпечення гомеостазу. Вода підтримує баланс електролітів, зокрема натрію, калію та хлору, що є важливими для нормального функціонування клітин.
  5. Забезпечення травлення. Вода необхідна для розчинення поживних речовини для всмоктування в кров та утворення шлункового соку, що сприяє ефективному перетравлюванню їжі. Дуже важливо, щоб ваш Вихованець споживав достатню кількість води для запобігання запорам, адже вода забезпечує нормальну консистенцію калових мас та сприяє їхньому легкому проходженню через кишечник.
  6. Видалення токсинів. Вода виводить токсини через нирки у вигляді сечі. Це запобігає накопиченню шкідливих речовин в організмі та підтримує здоров’я нирок. Регулярне сечовиділення також допомагає запобігати утворенню каменів у нирках та сечовому міхурі, розчиняючи солі та інші мінерали, які можуть формувати їх.
  7. Змащування суглобів. Вода є основним компонентом синовіальної рідини, яка змащує суглоби, знижуючи тертя та запобігаючи ушкодженням.

Потреба вашого Улюбленця у воді в спекотну та прохолодну погоду

Потреба у воді може змінюватися залежно від погодних умов. При підвищених температурах ми, як і наші Улюбленці, сильніше пітніємо, споживаємо більше води і радіємо прохолоді. А при понижених температурах шукаємо приміщення з опаленням і бажання пити чисту воду у великих об’ємах кудись зникає. Чому ж так відбувається?

По-перше, влітку всі тварини більше пітніють та частіше дихають, щоб охолодитись. Це призводить до втрати води, яку необхідно компенсувати. По-друге, адекватна гідратація допомагає регулювати температуру тіла і зменшує ризик теплового удару. А по-третє, природа – надзвичайно розумна, і при ознаках зневоднення кожен організм отримує про це сигнал та заклик до пошуку води і відновлення водного балансу. Саме тому ви уникаєте прогулянок у найспекотніші години дня, завжди берете з собою пляшку з водою для собаки чи кота, а всі місцеві заклади мають напоготові повні мисочки для всіх спраглих тварин. В прохолодну ж погоду тварини менше пітніють та витрачають менше води через дихання, тому компенсування водного балансу відбувається не так активно, хоча і залишається дуже важливим для підтримки нормальних фізіологічних процесів. Взимку небезпеку становлять системи опалення, адже вони сушать повітря, що спричиняє втрату вологи через дихальні шляхи. В даному випадку зволожувачі повітря допоможуть підтримувати оптимальну вологість у приміщенні, де знаходитесь Ви та ваш Улюбленець.

Необхідність води після прийому їжі

Як ми вже вище згадували, однією з основних функцій води є забезпечення травлення, тому після їжі вода допоможе організму Хвостика перетравити її і запобігти запорам. Нормальна консистенція калу є важливим показником його здоров’я. Якщо Ви будете підтримувати водний баланс, то знизите і ризик виникнення шлунково-кишкових розладів, оскільки вода допомагає нейтралізувати кислотність у шлунку.

Різновид корму, яким ви годуєте В вашого Вихованця також має значення. Якщо раціон складає лише сухий корм, то необхідно слідкувати за постійною наявністю чистої свіжої води в сусідній мисці для компенсації нестачі рідини та розм’якшення корму в шлунку. Якщо в раціоні наявні консерви, вологий корм, водний дисбаланс буде не таким явним. Однак і в цьому випадку вода необхідна для правильного функціонування кишківника.

Рекомендована кількість води для котів та собак

Потреба у воді може змінюватися залежно від віку, розміру, рівня активності, типу харчування та сезонних умов. І лише Ви знаєте якнайкраще свого Улюбленця і об’єм необхідної води для його гарного самопочуття. Однак існують середні рекомендовані показники та рекомендації їх дотримання.

Рекомендації для котів

В середньому кіт повинен споживати приблизно 60-80 мл води на кожен кілограм маси тіла щодня. Наприклад, кіт вагою 4 кг повинен випивати приблизно 240-320 мл. води щодня. Особливо важливо дотримуватись цієї норми у зимовий період та використовувати додатково зволожувачі повітря. В спекотну погоду коти можуть потребувати більше води, тому її об’єм слід збільшити до 80-100 мл на кожен кілограм маси тіла. Кошенята та коти похилого віку завжди потребуватимуть більше води ніж інші, але з різних причин. Кошенятам більший об’єм води необхідній для відновлення водного балансу через високу активність та дорослішання, а котам похилого віку – через зниження функцій нирок або наявність хронічних захворювань.

Рекомендації для собак

Собаки повинні споживати приблизно 50-60 мл води на кожен кілограм маси тіла щодня. Наприклад, собака вагою 20 кг повинен випивати приблизно 1-1,2 літра води щодня. У спекотну погоду собаки, як і коти, потребують більше води, тому її об’єм можна збільшити до 70-90 мл на кожен кілограм маси тіла. Рекомендації щодо споживання води у зимовий період та особливі потреби з огляду на вік ідентичні вищевказаним для котів.

 

Поради для господарів

Завершуючи нашу тему про воду та її важливість, хочемо висвітлити декілька порад, які, сподіваємося, будуть вам у нагоді.

Як забезпечити доступ до чистої води?

  • Завжди залишайте миску з чистою водою в доступному місці. Розмістіть додаткові миски з водою в різних частинах будинку, особливо якщо у вас велика площа.
  • Міняйте воду щодня, а в спекотну погоду кілька разів на день. Вода має бути свіжою та чистою. Можна додавати трохи льоду, щоб вона довше залишалась прохолодною.
  • Регулярно мийте миску для води, щоб запобігти утворенню бактерій та водоростей.
  • Використовуйте миску з нержавіючої сталі або кераміки, з силіконовим дном. Для великих собак використовуйте більші миски.
  • Придбайте автоматичний фонтанчик для води, який забезпечить постійний потік свіжої води, що стимулюватиме вашого Улюбленця пити більше.

 

Ознаки зневоднення у котів та собак

  • Сухість носа та ясен. Нормальний ніс у здорової тварини має бути вологим, ясна мають бути вологими і слизькими.
  • Знижена еластичність шкіри. Обережно підніміть шкіру на загривку тварини. Якщо шкіра повертається повільно або залишається піднятою, це ознака зневоднення.
  • Млявість і слабкість. Недостатня кількість рідини може призвести до зниження об’єму крові, що ускладнює роботу серця.
  • Зменшення кількості сечі або її темний колір. Це може призвести до серйозних проблем з нирками, в тому числі ниркову недостатність.
  • Сухість очей. Очі вашого улюбленця можуть виглядати сухими і тьмяними.
  • Порушення травлення. Відсутність достатньої кількості води може викликати запори та інші проблеми з травленням.

 

Що робити, якщо тварина не п’є достатньо води?

  • Спробуйте різні джерела води. Використовуйте автоматичні фонтанчики для води, щоб зацікавити улюбленця пити більше. Пропонуйте воду з різних мисок. Можливо, одна з них більше сподобається ніж інші.
  • Заохочуйте пити воду, граючи з ним поруч із мискою з водою або влаштовуючи веселі ігри з водою.
  • Деякі тварини можуть віддавати перевагу певним типам води (наприклад, бутильована вода або вода з під крану). Спробуйте запропонувати різні варіанти.
  • Якщо ваш друг їсть сухий корм, спробуйте додати трохи води або бульйону без солі до корму, щоб підвищити споживання рідини. Пропонуйте вологий корм, який містить більше води.
  • Якщо Ваш Хвостик постійно відмовляється пити воду або з’являються ознаки зневоднення, зверніться до ветеринара для подальшого обстеження.

Отже, тепер Ви знаєте, що вода виконує безліч важливих функцій в організмі вашого улюбленця: від регуляції температури до виведення токсинів. А тому варто приділяти особливу увагу підтримці водного балансу, адже здоров’я вашого собаки чи кота залежить від вашої турботи та уваги до його потреб. Забезпечте постійний доступ до свіжої води, експериментуйте з посудом, щоб підтримувати інтерес, слідкуйте за зовнішнім виглядом та поведінкою – і все буде добре.