Затишний осінній вечір, приємна музика та ваш улюбленець, який муркотить під боком, створюють ідеальну атмосферу спокою після насиченого подіями дня. Але іноді цей спокій порушує одна неприємність – сльозотеча у кішки. Чому ж так відбувається? Чи завжди це проблема? Давайте розберемося, через що сльозяться очі у кішки та як їй допомогти.
Причини сльозотечі у котів
- Природні фактори. Перш за все, важливо розуміти, що сльози як у людей, так і у котів мають захисну функцію. Слізні залози виробляють сльози для зволожування очей, очищення їх від пилу та бруду, а також захисту від інфекцій та травм. Якщо сльозотеча з’являється лише зрідка і не супроводжується іншими симптомами, це може бути природною реакцією організму. Однак навіть в цій ситуації, якщо ви бачите, що у кошеня сльозяться очі, воно постійно тре мордочку лапкою, необхідно пильно оглянути їх на наявність будь-яких подразників для полегшення дискофорту.
- Кон’юнктивіт у котів. Запалення слизової оболонки ока може виникати через віруси, бактерії або алергени. При даному захворюванні у кота течуть очі, закисають очі у кота, спостерігається почервоніння, а іноді – утворення гною. Якщо ви помітили ці симптоми, необхідно звернутися до ветеринара, який призначить спеціальні краплі або мазі.
- Хвороби очей у котів – вірусні захворювання. Вони теж можуть стати причиною сльозотечі у пухнастиків. Наприклад, таке інфекційне захворювання як герпесвірус викликає кон’юнктивітта передається при контакті з інфікованими котами або через предмети, часто супроводжується не лише сльозотечою, але й загальним погіршенням стану. У таких випадках улюбленці часто примружують очі, намагаючись зменшити дискомфорт. Як вторинне ускладнення після вірусного захворювання, може з’явитись і бактеріальна інфекція та коричневі виділення з очей у кота, тому краще одразу звертатись до ветеринара по допомогу. Зазвичай, лікар призначає противірусні препарати та препарати для підтримання загального імунітету.
- Алергічні реакції. Аромадифузори, рослини, побутова хімія або навіть ваші улюблені парфуми можуть викликати в улюбленця алергію, що проявиться сльозотечою. Якщо ви помітили, що у кота сльозяться очі після придбання нових квітів або зміни засобів для прибирання оселі, можливо саме це і є причиною страждань вашого пухнастика.
- Особливість певних порід котів. Перські, екзотичні та британські короткошерсті коти мають схильність до сльозотечі через специфічну форму черепа та короткий носовий хрящ. Через це їх слізні канали можуть бути трохи зміщені та закупорюватись. У результаті, у них може бути постійна сльозотеча, яка не завжди свідчить про проблеми зі здоров’ям.
- Поважний вік. Якщо сльозяться очі у кішки в поважному віці, то це може бути нормою, оскільки з віком в організмі тварин відбуваються фізіологічні зміни, що впливають на роботу слізних залоз та загальний стан очей. Наприклад, імунна система слабшає, слізні залози не виробляють достатньої кількості сльози або роблять це повільно, і це може підвищувати чутливість очей до подразників і розвитку кон’юнктивіту чи інших запалень, що супроводжуються сльозотечою.
Що робити, якщо у кота сльозиться око?
Якщо у вашого улюбленця сльозяться очі у кота, спочатку огляньте око при гарному освітленні. Для цього легенько розсуньте повіки й перевірте, чи є почервоніння, набряк або сторонні предмети. Потім очистіть око ватним диском, змоченим в теплій кип’яченій воді або фізіологічному розчині, обережно рухаючись від зовнішнього кута до внутрішнього без зайвого тиску. Також зверніть увагу на нові рослини, хімічні засоби, парфуми або пил в оселі, та, якщо це можливо, приберіть їх на кілька днів, спостерігаючи за станом кота. Якщо у пухнастика немає інших ознак нездужання, таких як почервоніння, гнійні виділення з очей у котів чи постійне тертя лапою, сльозотеча може бути короткочасною і зникне сама по собі. У протилежному випадку, якщо сльозотеча триває кілька днів, ви помічаєте зміну поведінки улюбленця (втрата апетиту, млявість) та іншу симптоматику, обов’язково зверніться до ветеринара для діагностики та лікування.
Профілактика сльозотечі у котів
Для зменшення ймовірності сльозотечі періодично очищуйте очі улюбленця за допомогою ватних дисків та спеціального лосьйону, щоб видалити пил та інші дрібні часточки. Це важливе правило необхідно застосовувати як до домашніх котів, так і до тих представників, які люблять проводити свій час на вулиці. Також спостерігайте за станом пухнастика після появи нових рослин, пахощів у домі чи контакту з іншими тваринами. Приділяйте час прибиранню та провітрюванню оселі, використовуйте гіпоалергенну побутову хімію, особливо в місцях, де часто перебуває ваш кіт. Якщо ви підозрюєте, що нова річ може бути причиною алергічної реакції в улюбленця, приберіть її на кілька днів, щоб відстежити самопочуття пухнастика. І, звісно, не забувайте проходити регулярні профілактичні огляди у ветеринара 1-2 рази на рік.
Сльозотеча у котів зустрічається доволі часто і може виникати з огляду на велику кількість причин. Важливо бути поінформованими про основні, щоб надати належну швидку допомогу своєму улюбленцю та вчасно звернутись до ветеринара. Тепер ви знаєте, що сльози можуть бути звичайною реакцією на пил або дрібні подразники. Однак, якщо спостерігається тривала сльозотеча, краще звернутися до лікаря, щоб вчасно виявити можливу проблему.