- Фізіологічні причини
- Медичні причини
- Коли слід звернутися до ветеринара?
- Поради для власників
Власники часто помічають, що їх собака часто дихає, без видимих на те причин. Звичайно це змусить дбайливого господаря хвилюватися. Проте не завжди варто на це так реагувати, адже у більшості випадків собаки часто дихають не через проблеми зі здоров’ям. У нашій статті ми розглянемо причини такої поведінки Вашого Хвостика, а саме: фізіологічні та медичні причини. Поговоримо про випадки, коли варто звернутися до ветеринара та надамо корисні поради.
Фізіологічні причини
Фізіологічне часте дихання є нормальним. Воно спричинене природніми факторами, а саме:
– Фізичне навантаження. Завжди після активної гри або прогулянки собака починає часто дихати, щоб допомогти стабілізувати температуру в організмі. Проте цей процес триває не більше 30 хвилин, доки тварина відпочине та заспокоїться.
– Спека чи перегрів. Під час спекотних погодних умов собака може перегрітися та отримати тепловий удар. Щоб уникнути цього організм починає процес охолодження, для цього тварина починає часто дихати, щоб відновити здорову температуру тіла.
– Стрес, хвилювання або страх. Під час стресу активується симпатична нервова система і відбувається викид адреналіну. В результаті цього пришвидшується серцебиття відповідно і дихання також, щоб забезпечити м’язи киснем. Тому наляканий Пес відкриває рот, висовує язик, щоб полегшити тепловіддачу та зменшити внутрішнє напруження.
– Радість або збудженість. Радість викликає дуже схожі фізіологічні процеси в організмі собаки, як і стрес. Емоційна збудженість теж супроводжується викидом адреналіну, тому серцебиття та дихання частішає. Проте радість не шкодить нервовій системі та і організму загалом. Якщо ж говорити про стрес, особливо тривалий, то це може негативно вплинути на фізичний стан собаки.
– Охолодження тіла. Температура тіла може підніматися з різних причин, наприклад: спека, фізична активність, збудженість, а також після прийому їжі або пиття води. Тому, щоб відновити тепловий баланс, Чотирилапий починає часто дихати протягом якогось періоду часу. Часте дихання допомагає собаці охолоджуватися і є головним способом терморегуляції. У них цей процес відбувається не у такий спосіб, як у людей. Собаки не пітніють, але охолоджуються завдяки пантингу – частому та швидкому диханню з відкритим ротом і висунутим язиком.
Пам’ятайте, якщо у собаки немає вад зі здоров’ям, її організм намагається самостійно стабілізувати температуру. Фізіологічні причини частого дихання – це норма, тому вони не повинні викликати у Вас хвилювань.
Медичні причини
Медичні причини частого дихання варто сприймати, як патологію, і це саме той випадок, коли слід звертатися до спеціаліста. До таких причин належать:
– Захворювання серцево-судинної системи. Ця система тісно пов’язана з дихальною, тому коли серце не справляється з перекачуванням крові, це має великий вплив і на дихання.
– Біль. Часте дихання – це одна з природних реакцій організму на фізичний дискомфорт, або стрес.
– Лихоманка чи інфекція. Під час високої температури собаці необхідно охолоджувати організм, тому вона починає часто дихати, у спробах стабілізувати температуру.
– Анемія. У процесі цього паталогічного стану зменшується кількість кров’яних тілець, які переносять кисень до тканин, відповідно органи отримують менше кисню, ніж потрібно, а частим диханням організм намагається компенсувати його нестачу.
– Отруєння. Інтоксикація може викликати анемію шляхом руйнування еритроцитів, це у свою чергу веде до нестачі кисню, тому у собаки починається задишка.
– Захворювання дихальних шляхів. На відміну від анемії, тут проблема не в нестачі кисню, а у нездатності легень його повноцінно опрацювати або взагалі вдихнути чи видихнути.
– Синдром брахіцефальних порід. Це комплекс анатомічних особливостей, які ускладнюють дихання у собак з укороченою мордою. До них відносять мопсів, бульдогів, пікінесів та ін.
Потрібно уміти відрізняти медичні причини від фізіологічних, щоб ситуація не досягла непоправних наслідків. Звертайте увагу на поведінку та симптоми, про які поговоримо далі.
Коли слід звернутися до ветеринара?
Щоб розуміти, коли ускладнене дихання – це дзвіночок, що сигналізує «рятуйте тварину», потрібно уважно зважати на характер, умови та супутні симптоми задишки собаки. Для цього можемо порівняти патологічне (медичне) та природнє (фізіологічне) часте дихання. Зверніть увагу, чим вони відрізняються.
1). Якщо немає видимих причин для частого дихання, наприклад, спеки, активу, фізичних вправ, нещодавнього прийому їжі, але собака дихає важко, це може бути сигналом, про хворобу.
2). Якщо Ви помітили, що часте дихання триває більше 30-60 хв. після активу, слід звернути увагу на фізичний стан Хвостика. Така реакція може бути симптомом проблем із серцем.
3). Якщо часте дихання триває не першу добу, це говорить про те, що у собаки, скоріше за все лихоманка, алергічна реакція або проблеми з дихальними шляхами та легенями. У подібній ситуації ускладнене дихання супроводжуватиметься хрипами, хрюканням та хропінням. Апетит собаки значно знизиться, вона стане максимально пасивною.
4). Зверніть увагу, що при здоровому частому диханні Пес буде веселим, розкутим, відкрито контактуватиме з Вами та вилятиме хвостом, на відміну від патологічного, коли його рухи скуті, тіло тремтить, тварина уникає тілесного контакту, витріщені очі постійно відводить та наче не знає, куди подіти погляд, а хвіст буде піджатим та напруженим. Іноді тварина може поводитися неспокійно, проте цей стан не виглядатиме як весела та радісна розвага, собака буде схвильована, стривожена, часом навіть агресивна.
5). Ускладнене дихання супроводжується надмірною слинотечею. Найчастіше це симптоми отруєння та нудоти.
Поради для власників
Звичайно перше, що Вам порадить будь-який спеціаліст, якщо у собаки без видимих причин з’явилося часте дихання, зберігайте спокій та не панікуйте. Хвилювання аж ніяк не допоможуть вирішити проблему. Радимо без зволікань звернутися до ветеринара. Якщо говорити про поради, які допоможуть Вам запобігти ускладнень пов’язаних зі здоров’ям, можемо запропонувати наступні кроки:
– у спекотну погоду намагайтеся якомога частіше давати собаці воду, зневоднення може призвести до перегріву та проблем із диханням;
– не дозволяйте собаці з хворобами серця чи дихальної системи навантажуватися або надто активно проводити час, особливо під час підвищеної температури повітря;
– в найбільш спекотні години доби намагайтеся не вигулювати собаку, краще створіть їй умови для відпочинку у будинку, квартирі або на подвір’ї у тіні; провітрюйте приміщення якомога частіше, продумайте вентиляційну або охолоджувальну систему;
– полегшуйте шерстяний покрив, але не голіть тварину повністю, оскільки шерсть захищає Вашого Друга від негативного сонячного впливу, професійний грумінг допоможе Вам у цьому;
– використовуйте охолоджувальні засоби, наприклад: килимки або жилети, які можна придбати в зоомагазині або грумінг-салоні; це дуже зручний та оптимальний варіант для того, щоб допомогти собаці охолодитися;
– не радимо мочити рушником голову Песика, тканина дуже швидко нагрівається, в результаті цього температура голови тварини підвищується, краще намочити собаку не надто прохолодною водою; якщо ж ви все таки хочете охолодити тварину тканиною, то не тримайте її більше 2 хвилин на тілі Хвостика;
– спостерігайте за симптомами, якщо вони медичного, а не фізіологічного характеру, зверніться до спеціаліста.
При виникненні труднощів або питань, не намагайтеся вирішити їх самостійно, щоб не погіршити ситуацію. Зверніться до фахівця – ветеринара або грумера, вони допоможуть подолати проблему. Не забувайте, що вчасний грумінг сприятиме уникненню багатьох неприємностей та попередити появу небажаних хвороб Вашого Вихованця. Тому наші грумінг-салони V.O.G DOG SALON чекають на Вас та завжди раді допомогти.