Коли в родині з’являється собака, його дресирування в домашніх умовах – одне із ваших найголовніших завдань. Розуміємо, що це нешвидкий процес. Він потребує зосередженості, відповідальності та довіри між обома учасниками. Однак, досягнувши успіху, ви покращите якість свого життя, убезпечите улюбленця від потенційних загроз та підтримуватимете його розумову активність. А вона на стільки ж важлива, як і фізична. У цій статті ми розглянемо основні аспекти дресирування та поділимось з вами найкращими порадами.
Значення дресирування
Дресирування собаки – це процес навчання виконанню команд, який одночасно сприяє побудові довіри та взаєморозуміння між вами, а також робить спільне життя комфортним та щасливим. Таким чином, ви зможете уникнути таких неприємних ситуацій, як псування меблів, надмірного гавкання без причини, ігнорування ваших команд тощо.
Гарно вихований собака завжди знає, як поводити себе вдома та на прогулянці. Але найважливіша причина того, що варто займатись дресируванням та відноситись до нього відповідально полягає в тому, що ви за допомогою команд зможете убезпечити життя тварини, наприклад під час конфліктів на вулиці, раптового вибігання на дорогу або повітряної тривоги. Тому виховання собаки дуже важливе.
Чому варто дресирувати собаку вдома?
Займатись дресируванням можна як за допомогою кінолога, так і самостійно вдома. Головне знайти свій комфортний варіант, а для цього потрібно експериментувати. Ми рекомендуємо спочатку спробувати займатися в домашніх умовах з огляду на те, що в знайомому середовищі собака почуватиметься більш спокійно та розслаблено. Ви покращите взаємодію, улюбленець відчуватиме любов, турботу та увагу і вчитиметься проявляти те ж саме у відповідь. Плюс за рахунок відсутності поїздок та інших тварин під час тренувань можна знизити стрес до нуля та підвищити концентрацію на виконанні команд.
Також слід враховувати, що вдома непотрібно гнатися за виконанням поставлених цілей в певний проміжок часу. Ви можете дозволити собаці вчитись у власному темпі, та повторювати з ним пройдений матеріал стільки разів, скільки це буде необхідно для засвоювання. До того ж дресирування вдома значно дешевше, ніж відвідування спеціалізованих курсів. Достатньо купити улюблені ласощі собаки та обрати декілька іграшок, які його зацікавлять.
Підготовка до дресирування, встановлення довіри
Перед тим, як вивчати основні команди собакам, ви маєте бути впевнені, що улюбленець вас не боїться, що він почувається поруч з вами комфортно, і що він готовий вас слухати. Тож спочатку варто переконатись, що собака вам довіряє.
Навіщо це потрібно, і чому не можна одразу вивчати команди? Вся справа в тому, що собаки дуже контактні тварини, і засвоюваність ними нової інформації залежить від почуття безпеки та гарних відносин з власником. Якщо собака слухає людину через страх бути покараним або перебуває в постійному стресі, прогрес навчання уповільнюється в рази, якщо не зникає зовсім. Тому, щоб дресирування було успішним, подбайте про налагодження контакту з улюбленцем.
Для початку дізнайтесь про особливості породи та характеру. Якщо собака сам по собі дуже активний або навпаки спокійний, впертий або поступливий – це впливатиме на підхід до навчання та обрання фізичної та розумової активності. Зверніть увагу і на вік тварини. Дорослі собаки вже мають певний життєвий досвід, тому дресирування та підготовка до нього можуть бути складнішими, ніж якщо мати справу з цуценятами. Не забувайте, що улюбленцю потрібно дарувати свій час. Намагайтесь кожного дня гуляти з ним, грати, розмовляти та просто бути поруч. Легкі обійми та почісування під час спільного перегляду серіалу – це теж вияв любові, який дуже подобається тваринам. Крім того враховуйте емоційний стан улюбленця і в жодному разі не використовуйте фізичні покарання, адже зіпсуєте всю виконану роботу. Краще одразу перенаправляйте поведінку собаки на щось позитивне і хваліть його, коли він правильно реагує на вашу увагу або виконує просту дію.
Необхідні умови: місце, час, аксесуари
Щоб зробити процес максимально корисним і приємним для вас обох, важливо подбати про три головні чинника:
Місце для дресирування. Так як нам потрібно, щоб собаку не відволікали сторонні звуки та інші тварини, потрібно знайти спокійне місце, де ви зможете залишатись з ним наодинці. Якщо це місце знаходиться вдома, проскануйте його на наявність гострих, крихких або небезпечних предметів та приберіть їх на момент дресирування. Якщо ви займаєтесь на вулиці, не забувайте використовувати повідець, в першу чергу задля безпеки тварини.
Місце дресирування також може залежати від типу команд, які ви будете вивчати. Наприклад, для команд «Сидіти» чи «Лежати» не потрібно багато простору, однак при тренуванні «Апорту» або «До мене» краще скористатись двором або парком, щоб був простір для маневрів.
Час для дресирування. Найкращий час для навчання – щодня після прогулянки, коли собака вже виплеснув зайву енергію, але ще не втомився. Складіть такий режим дня улюбленця, щоб він, вивчаючі нові команди, не був голодним або таким, що щойно поїв. Проводьте декілька коротких занять на день та уникайте довгого дресирування. Це може відбити бажання собаки займатись в подальшому. Оптимальним часом для занять буде всього 10-15 хвилин.
Необхідні аксесуари. Для дресирування вам варто придбати невеликі смаколики, які швидко з’їдаються, та які будуть позитивно підкріплювати бажану поведінку. Завжди обирайте ті, які собака їсть з задоволенням. Крім того для підтримання інтересу можна порадувати улюбленця новими іграшками. Наприклад, м’ячі, канати чи м’які іграшки можуть ще і чудово підійти для тренування команд «Апорт» або «Принеси». Вам знадобляться обов’язково і стандартний повідець 1,5-2 метри з нашийником/шлейкою для занять на вулиці. Якщо ваш собака схильний мати проблеми з трахеєю, надайте перевагу якісній шлейці, щоб уникнути навантаження на шию.
Основи дресирування
Дресирування може здаватися складним, але, маючі знання та наполегливість, можна досягти гарних результатів. Головне – не поспішати, прислуховуватись до себе та улюбленця, не зациклюватись тільки на навчанні і отримувати задоволення від процесу.
Як тільки у вас в родині з’являється собака, починайте працювати над довірою та в подальшому над вивченням базових команд. Звичайно, що цуценята легше засвоюють нові знання ніж дорослі собаки, але все можливо, якщо над цим працювати.
Базові команди для собак («Сидіти», «Лежати», «До мене» та інші популярні).
Перший крок до формування прийнятної поведінки собаки – це робота над базовими командами. Вони допоможуть комфортно співіснувати із іншими людьми та тваринами. Крім того убережуть собаку від небезпечних ситуацій, які можуть статись зненацька.
- Команда «Сидіти» дозволяє контролювати поведінку собаки. Щоб її вивчити, вам знадобляться ласощі. Тримайте їх перед носом собаки, а потім підніміть їх вгору. Щоб побачити їх, улюбленець сяде. Як тільки він це зробить, скажіть «Сидіти» й дайте ласощі. З регулярним повтором команди собака почне виконувати її без стимулу, лише чуючи ваш голос.
- Команда «Лежати» заспокоює собаку й допомагає уникнути стрибків або зайвої активності. Необхідно вже мати в арсеналі опрацьовану команду «Сидіти», щоб рухатись далі. Таким чином, ви просите улюбленця сісти. І, тримаючи ласощі біля носа, опускаєте руку вниз до землі. Як тільки собака ляже, скажіть «Лежати» й нагородіть його. Поступово зменшуючи кількість підказок, ви зможете досягнути виконання команди лише за допомогою голосу.
- Команда «До мене» важлива для прогулянок, адже гарантує, що собака завжди повернеться до вас за потреби. Для вивчення команди візьміть ласощі або іграшку, яку потім ви покажете улюбленцю, паралельно проговорюючи радісним тоном «До мене». Коли собака підійде, похваліть його та дайте винагороду. Для ускладнення завдання збільшуйте потрохи відстань.
- Команда «Поруч» необхідна для спокійних прогулянок на повідці. Вам знадобиться короткий аксесуар, щоб собака далеко не відходив. Тримаючи улюбленця біля лівої ноги, починайте повільно йти та кажіть «Поруч». Якщо він тягне вас вперед – зупиніться. Якщо залишається біля вас – похваліть. Нагороджуйте його за кожну правильну спробу, і з часом у вас все вийде.
- Команда «Фу» допомагає запобігти небажаним діям, наприклад, підбору їжі з землі або псуванню речей. Кожного разу, як улюбленець намагається взяти заборонений предмет, чітко кажіть «Фу» і звертайте його увагу на щось дозволене ,наприклад, іграшку. Заохочуйте собаку, коли він припиняє небажану поведінку.
Поради для успіху
Ми зібрали найкорисніші поради щодо дресирування, щоб ваші тренування проходили продуктивніше:
- Проговорюйте команди чітко, з однакою інтонацією та формулюванням. Якщо про це забувати, собака плутатиметься, і навчання уповільниться.
- Завжди хваліть улюбленця за виконані команди, щоб він навчався із задоволенням і без стресу.
- Використовуйте елементи гри для підтримання інтересу. Наприклад, навчання команди «Апорт» можна перетворити на гру з м’ячем.
- Виділяйте 10-15 хвилин кілька разів на день для тренувань та не переривайте цей ланцюг.
- Кілька коротких занять ефективніші, ніж одне тривале. Уникайте перевтоми, якщо хочете гарних результатів.
- Не засмучуйтеся, якщо собака не засвоїв команду з першого разу. Будьте терплячими.
- Застосовуйте метод маленьких кроків: розділіть складні команди на кілька етапів. Наприклад, перед вивченням команди «Лежати» спочатку навчіть собаку сідати, а потім переходьте до положення лежачи.
- Після того, як ви вивчили команди вдома, практикуйте їх на прогулянці чи в інших місцях.
- Не забувайте про фізичну активність для зняття напруги.
- Завжди закінчуйте тренування після успішно виконаної команди, щоб у собаки залишилися позитивні асоціації.
Як уникати поширених помилок?
Навіть сумлінні власники можуть припускатися помилок, які уповільнюють прогрес, знижують довіру собаки або навіть погіршують його поведінку. Щоб мінімізувати такі ризики, нижче вказані найрозповсюдженіші помилки в дресируванні, а також поради задля їх уникнення.
- Непослідовність у командах. Собаки реагують на чіткі та незмінні команди, тож при використанні різних слів або інтонацій для однієї команди може виникнути непорозуміння. Щоб цього не трапилось, оберіть одне слово для кожної команди, а також використовуйте однаковий тон і мову жестів.
- Використання покарань замість заохочень. Фізичне покарання або підвищення голосу можуть викликати у собаки страх, агресію і руйнування довіри. Замість цього використовуйте позитивне підкріплення, а якщо улюбленець помиляється, давайте йому можливість спробувати ще раз.
- Перевантаження тренуваннями. Собака може просто втомитися, якщо робити заняття тривалими і виснажливими. Набагато ефективнішим буде зосередитись на одній, максимум двох, командах протягом 10-15 хвилин кілька разів на день. Цього дійсно достатньо, щоб побачити результат.
- Відсутність регулярності. Заняття лише в зручний для вас час або пропуск декількох через завал на роботі або поганий настрій не матимуть ефективності. Краще зробіть розклад тренувань і намагайтесь дотримуватись його. Якщо з якоїсь причини у вас немає достатньо часу на навчання, приділіть цьому хоча б декілька хвилин, щоб не втрачати безперервний ланцюг перемог.
- Нетерплячість. Собаки не завжди вчаться швидко, особливо якщо вони молоді. Тож очікувати негайного результату після кількох тренувань і розчаровуватись через відсутність швидкого прогресу нерозумно. Краще наберіться терпіння, не спішіть та розбийте навчання на маленькі етапи, за допомогою яких будете відслідковувати прогрес.
- Ігнорування соціалізації. Розуміємо, що при появі собаки з’являється багато страхів за його благополуччя, однак уникати контактів з людьми та іншими тваринами з остраху підчепити хворобу або наштовхнутись на агресію – не вихід. Ви можете організовувати контрольовані зустрічі з іншими собаками, а також привчати улюбленця до різних звуків, місць і ситуацій у своєму темпі.
- Неправильний вибір місця та часу. Деякі місця або ситуації можуть занадто відволікати собаку. Краще не тренуватись в шумному місці та у вечірні години, коли втома переважає активність. Для початку оберіть спокійне місце, де ви будете впевненні, що вся увага улюбленця належить вам, а потім поступово додавайте відволікаючі фактори. Так ви зможете дійти до того, що собака буде слухатись вас навіть у переповненому приміщенні.
У яких випадках звертатися до кінолога?
Якщо займатись дресируванням відповідально, ви зможете і самостійно навчити улюбленця базових команд. Однак інколи неможливо впоратись без сторонньої допомоги. Якщо ви стикаєтесь з нижче вказаними ситуаціями, рекомендуємо не тягнути з візитом до кінолога в Києві.
- Ви відчуваєте розгубленість або не знаєте, з чого почати.
- Собака не реагує на команди навіть після багаторазового повторення.
- Улюбленець втрачає інтерес до навчання.
- Собака гарчить чи кидається на інших тварин або людей.
- Прояв агресії під час їжі чи ігор.
- Ви не можете контролювати улюбленця в стресових ситуаціях.
- Собака постійно псує речі, гавкає або виє, залишаючись сам вдома.
- У вас є кілька тварин, але вони не можуть знайти спільну мову.
- Собака має страхи та фобії, наприклад боязнь гучних звуків, нових місць чи навіть певних предметів.
Співпраця з кінологом може значно полегшити процес навчання та вирішити проблеми, що накопились. Для цього звертайте увагу на рекомендації та відгуки під час пошуку спеціаліста, на його освіту, досвід роботи з вашою породою, а також методи навчання. Краще обрати кінолога, який використовує позитивне підкріплення, ніж фізичне покарання.
Висновок
Дресирування собак у домашніх умовах вимагає від вас терпіння та систематичності. Однак не варто хвилюватись: довіра, любов та позитивний настрій допоможуть подолати всі перешкоди на шляху до коректної поведінки вашого улюбленця. Всі описані в цій статті поради дієві, тож варто поставити перед собою ціль і йти до неї маленькими, але впевненими кроками. Пам’ятайте, що ви не самі, і якщо вам знадобиться допомога, існують кінологи, які на цьому спеціалізуються.