1. Вступ
  2. Структура мурашника
  3. Соціальна структура мурашника
  4. Неймовірна сила і витривалість
  5. Види мурах та їх особливості
  6. Роль у природі

 

Природа нашої планети Земля надзвичайно дивовижна. Кожна її деталь, від маленької піщинки до кремезної скелі, від крихітної комахи до велетенського слона, має особливу роль в існуванні нашого світу. Якщо відібрати у природи одну з цих деталей, почнеться хаос, тому кожен елемент дуже важливий. Такими є і маленькі невпинні трудівники – мурахи. Комусь можливо важко повірити, що мурашки відіграють важливу роль для нашого життя, проте це так і є. Тому далі у нашій статті ми поговоримо про особливості та неймовірні здібності наших дрібних але напрочуд розумних співмешканців.

Будова мурашника

Кожен мурашник має структуру, хоча розміри часто варіюються в залежності від виду мурах або кількості членів сімейства. Він ділиться на дві частина: та яка знаходиться над рівнем землі і підземна. Мурашник можна назвати цілим окремим королівством, у якому є такі осередки: «покої королеви», тут вона відкладає яйця; «ясла», де розвиваються яйця та з’являються на світ личинки; «хлібна комора», у якій мурахи зберігають свою «веганську» їжу; «м’ясна комора», тут зберігаються мертві комахи; «солярій» – камера під самим вершком мурашника, де мурах гріються; «зимувальна камера», яка знаходиться у підземній частині мурашника, тут мурахи зимують; «корівник», де вирощуються попелиці; «кладовище», цікавим фактом є те, що мурахи розуміють, що мертві тіла можуть бути розплідником інфекцій та спричиняти хвороби, тому їх рештки вони відносять подалі від мурашника у спеціально відведене для цього місце.

Соціальна структура мурашника

Мурахи – високоорганізована спільнота, у якій розвинена чітка ієрархія, де кожен має свій обов’язок та бездоганно його виконує. Цих малят вчені вважають найбільш розвиненими серед родини комах. У кожному мурашнику є королева, яка «продукує» два класи мурах:

– робочий клас, тобто мурах-робітників;

– мурах, які здатні розмножуватися.

Так, ви правильно зрозуміли, мурахи робочого класу у більшості видів безплідні, вони народжуються виключно для виконання завдань. У кожному мурашнику є робочі позиції, розподіл у яких відбувається відповідно певних особливостей мурахи, зокрема: її вік, розмір, потужність та навіть характер. Ось кілька основних позицій:

1). Мурахи-охоронці. Ці мурахи зазвичай відрізняються своїм розміром від звичайних робочих, тому чудово підходять для захисту у разі нападу інших мурах чи комах. Їх обов’язок патрулювати входи у мурашник, а також зони навколо нього, перевірка інших мурах, щоб «чужинці» не потрапляли до їх будиночку, також вони сигналізують і попереджують всю колонію у разі небезпеки.

2). Мурахи розвідники/шукачі. Головні завдання цього підрозділу – знаходити їжу, обстежувати територію на наявність небезпеки. Важливе уміння цих мурах – це чудова орієнтація у просторі, для цього вони часто використовують певні мітки, так званий феромонний слід, який допомагає їм знайти шлях.

3). Мурахи-няньки. Ці мурахи зобов’язані слідкувати та порядком серед яєць та личинок. Вони контролюють температуру, вологість, переносять яйця у найбільш сприятливі умови для росту та вилуплення, годують потомство, а також за потреби захищають. Зазвичай няньками стають молоді мурахи.

4). Мурахи-пастухи. Як вам вже відомо, у мурах є своя ферма, де вони вирощують попелиць. Завдання цих пастухів наглядати за попелицями, захищати їх від інших хижаків, також у разі потреби переносити попелиць зі з’їденої ними рослини на нову, а також регулюють кількість попелиць у «стаді». Як би дивно не звучало, та попелиці теж можуть доїтися, тому не просто так ця зона мурашнику називається саме «корівником». Попелиці виділяють солодку рідину, яку ще називають медв’яною росою, а мурахи збирають її.

5). Мурахи-санітари. Може ви здивуєтеся, проте мурахи, як вже згадувалося, розуміють, що сміття, залишки їжі, рештки мертвих комах та інші органічні відходи можуть стати причиною різних захворювань, тому вони прибирають всі відходи у спеціально відведене місце подалі від мурашника.

6). Мурахи-будівельники. Завдання цієї касти – зводити мурашник, копати тунелі, облаштовувати кімнати, укріплювати стінки та створювати затишок у своїй оселі. Також їх завдання ремонтувати мурашник у разі його пошкоджень та транспортувати будівельні матеріали. Як правило, будівельники – це більш зрілі мурахи, а не молодняк.

Інший клас мурах – продовжувачі роду. Напевне ви помічали, що часто у мурашнику можна спостерігати більших за розміром мурах та з крилами. Це і є ті самі мурахи, які у майбутньому продовжуватимуть потомство. Деякий час вони живуть з іншими членами колонії, їдять, розвиваються, ростуть і, коли готові до спарювання, залишають гніздо і летять у свою подорож. Після спарювання самка шукає місце, де можна відкласти яйця, та згодом, якщо все піде добре, на роки стане королевою свого мурашника. Тривалість життя самців значно коротша, після спарювання вони живуть приблизно тиждень і помирають.

Неймовірна сила і витривалість

Якщо ми згадали про їх не аби які інтелектуальні та соціальні здібності, то не можна промовчати і про їх фізичні переваги. В еквівалентному порівнянні з людиною, мурахи неймовірно сильні, оскільки можуть піднімати вагу, що перевищує їх власну у 50 разів, тобто середньостатистична людина з силою мурахи могла б підняти предмет вагою бл. 3-4 тис. кілограм. Таке співвідношення дозволяє вважати їх найсильнішими істотами планети.

Витривалістю, працьовитістю та наполегливістю вони теж не поступаються більшості мешканців планети. Важливу роль грає їх стійкість до несприятливих погодних умов, особливо це стосується пустельних мешканців, які можуть переживати спеку +50оС. Ці маленькі комахи працюють не покладаючи лапок без відпочинку. Тривалість роботи може продовжуватися навіть до 20 годин. Часто  вони змушені долати неймовірно довгі та небезпечні відстані, щоб забезпечити колонію їжею, безпекою та комфортом. Секрет такого успіху полягає у тісній співпраці з іншими членами родини, оскільки мурахи – це комахи, які так професійно реалізовують командну роботу.

Види мурах та їх особливості

У світі налічується понад 14 000 видів мурах, враховуючи і вимерлих. В Україні їх приблизно 146 видів. Найбільш розповсюджені з них це:

– Чорний садовий мураха. Найбільш видимий для наших очей вид мурах. За деякими даними тривалість життя королеви може досягати 29 років. Довжина тіла матки 9 мм., а робітників 3-5 мм, колір чорний. Найчастіше вони зустрічаються у садах, на газонах та іноді навіть селяться у будинках, що часто є причиною незручностей для людей.

– Червоний лісовий мураха. Ці мурахи відомі своєю агресивністю. Селяться переважно під землею у хвойних та мішаних лісах. Їх розмірам можуть позаздрити українські сусіди, оскільки вони можуть досягати розмірів до 14 мм.

– Деревні мурахи. Мешкають у лісах, найчастіше зустрічаються у сухій деревині. Вважаються досить великими, розміром можуть сягати 6-13 см. Забарвлення цих мурах темно-коричневе.

– Фараоновий мураха. Не такі розповсюджені, як вище перераховані. Вони можуть заводитися у будинках і вважаються шкідниками. Боротьба з ними досить складна, оскільки вони ховаються глибоко в стінах, під підлогою або в електроприладах, а також схильні до швидкого розмножування. На відміну від інших мурах, ці досить дрібні – бл. 2 мм. Колір: жовтий/червонуватий. Часто їх плутають з термітами.

– Білий мураха. Ці комахи дуже рідко потрапляють на очі людині, оскільки живуть переважно під землею та рідко піднімаються на поверхню. Має жовтуватий колір та досягає розмірів 2-4 мм.

Роль у природі

Мурахи – є одними з найважливіших та найкорисніших елементів нашої екосистеми, за виключенням тих випадків, коли вони селяться у будинках та псують цінні речі. Їх користь заключається в першу чергу у обробці ґрунту, а саме: шляхом копання тунелів вони розпушують та наповнюють киснем землю, крім того, ці ходи глибше пропускають вологу; також, переміщені мурахами частинки ґрунту, сприяють рівномірному розподілу поживних речовин; рештки рослин, мурах та інших комах, які продукують мурашники теж живлять ґрунт. Ще мурах вважають санітарами лісу, оскільки вони сприяють швидшому розкладанню відмерлої деревини або комах. А також вони знищують дуже багато шкідників, зокрема бліх, попелиць, гусінь, кліщі і т. п.

Ще одним цікавим фактом є те, що деякі тварини лісу приймають так званий «мурашиний душ», тобто дозволяють мурахам залазити на своє тіло, щоб вони очищали їх від паразитів. Для багатьох комах та деяких тварин мурахи складають необхідну частину раціону, тому їх наявність у природі вважається дує важливою.

Мурахи забезпечують планету необхідним набором можливостей для розвитку та подальшого існування. Їх зникнення може нести непоправні негативні наслідки для екосистеми, у тому числі і для сільського господарства. Тому при боротьбі з мурахами важливо зважати на ці фактори, та бути обережними, оскільки вони грають фундаментальну роль у формуванні природного середовищі нашої планети.