- Отруєння. Загальний огляд, симптоми отруєння собаки.
- Як собака може отруїтися?
- Перша допомога.
- Висновки.
Як би ми того не хотіли, проте наші улюбленці часто можуть стати жертвами такого захворювання, як отруєння. Отруєння – це стан живого організму, що виникає внаслідок потрапляння в організм токсичних речовин, які можуть завдати шкоду тварині або навіть загрожувати її життю. Джерелом виникнення отруєння може стати споживання отруйних продуктів, рослин, медикаментів, хімікатів і т. д.
Варто звернути увагу на симптоми під час отруєння, щоб мати можливість надати першу домедичну допомогу тварині, аби її стан не погіршився до зустрічі з лікарем.
Отруєння собаки – симптоми:
- Блювання та/або діарея, іноді з кров’ю;
- Тремтіння або судоми;
- Дихання стає прискореним або важким;
- Надмірне виділення слини;
- Слабкість;
- Іноді собака починає вести себе так, наче «не може знайти собі місця»;
- Скуління (це говорить про те, що у песика болить живіт);
- Зміни ритму серцебиття;
- Втрата свідомості.
Якщо ви помітили якісь із цих симптомів, а особливо блювання та діарею, то потрібно надати тварині першу допомогу.
Скільки триває отруєння у собак?
Тривалість отруєння залежить від виду токсину, кількості спожитої отрути та загального стану здоров’я собаки. У легких випадках симптоми можуть тривати від кількох годин до 1-2 днів, якщо організм швидко виводить шкідливі речовини. Проте при серйозних інтоксикаціях, особливо хімічними речовинами або отрутами для гризунів, наслідки можуть зберігатися протягом кількох днів або навіть тижнів. У таких випадках без негайної ветеринарної допомоги існує ризик тяжких ускладнень або летального наслідку.
Як собака може отруїтися?
Джерел отруєння може бути безліч. Основними видами отруєння та їх джерелами можуть стати:
– Харчове отруєння у собаки. Поїдання сміття прудким бешкетником, якого важко вслідкувати на вулиці під час прогулянки; годування зіпсованим кормом, при якому отруєння може трапитися не за першим прийомом, а при регулярному годування неякісними продуктами; підгодовування песика незнайомцями, які іноді пригощають отруєними продуктами тварин; медикаменти, які лежать у зоні вільного доступу для хвостика, або при самолікуванні; отрута для гризунів або комах.
– Зовнішній контакт з отруйними речовинами. Наприклад при потраплянні на шкіру тварини хімічних, побутових засобів або пилку, соку шкідливих рослин, які тварина може злизувати зі свого хутра.
– Через дихальні шляхи. Вдихання токсичних парів, наприклад: фарб, лаків, диму, отрути для комах і т. п.
– Укус отруйної тварини. Це можуть бути павуки, змії та інші істоти, які виділяють отруту.
Ми можемо навіть і не підозрювати, але багато речей, які нас оточують, або забруднене повітря, яке ми вдихаємо може спричинити отруєння організму. Деякі з продуктів, які вживає людина, не шкодять її здоров’ю, але для тварини вони можуть бути дуже шкідливими, наприклад: часник, цибуля, шоколад, горіхи і т. д. І хоча звично вважати, що шлунок собаки може переварювати набагато тяжчі продукти, ніж людина, проте, як ви зрозуміли, і вони можуть потрапити у зону ризику.
Перша допомога
То яку ж першу допомогу ви можете надати вашому потерпілому? Що давати собаці при отруєнні?
Для початку, ніякої паніки, якщо ви запанікуєте, це може тільки погіршити ситуацію. Викличте медичного працівника, ветеринара. Якщо він дасть вам поради щодо ваших дій до його прибуття, вислухайте уважно і в точності виконайте вказівки лікаря.
Річ у тім, що отрута, потрапивши до шлунку, всмоктується в кров і розноситься по усьому організму, спричиняючи інтоксикацію, тому будь-який ветеринар вам порадить спершу зупинити всмоктування отрути в організм. Для цього потрібно викликати блювоту у собаки.
Лікарка-ветеринарка Вікторія Соломаха пояснює, як це зробити: «Для того, щоб вивести з організму максимальну кількість отруйних речовин, треба насильно влити через рот за допомогою спринцівки сполуку, яка цьому допоможе». Такими сполукам може бути кухонна сіль (2 ч. л. на склянку теплої води), гірчиця (1 ст. л. на склянку теплої води), перекис водню (змішайте з водою у рівних пропорціях, 1 ст. л. на 3 кг. ваги собаки), ентеросгель (для маленьких собак 1 ч. л., для великих 1 ст. л., змішати з водою і влити в рот улюбленця). Ще можна викликати блювоту великою кількістю звичайної води. Рідину вводьте в рот тварини за допомогою шприца без голки. Не потрібно давати ліки від отруєння для собак перші, які попадуть під руку. Краще все таки проконсультуйтесь з ветеринаром.
Ні в якому разі не промивайте шлунок тварини якимись іншими сполуками або речовинами, оскільки деякі з них можуть навпаки сприяти швидшому всмоктуванню токсинів у кров, що може привести до летальних наслідків.
У випадку отруєння чотирилапого друга, вище написані поради допоможуть вам полегшити стан собаки та зупинити дію токсичних речовин до моменту зустрічі з лікарем.
Висновки
Отруєння є однією з найпоширеніших причин звернень до ветеринарів. Близько 10-20% невідкладних випадків у клініках пов’язані з отруєнням. Як би ми не намагалися уникати таких пригод, та все ж вони можуть трапитися навіть у найдбайливішого господаря.
Звичайно ж краще створити для свого песика безпечне середовище, яке не буде загрожувати його здоров’ю та життю, ніж рятувати його вже, коли йому стало зле. Завжди зважайте на все, що потрапляє до ротика вашого хвостика, спостерігайте з чим він контактує. Насамперед, щоб уникнути проблем, не залишайте у вільному доступі ліки, хімічні або побутові засоби, отруйні засоби для боротьби зі шкідниками і т. д. Сподіваємося, що поради від наших грумерів допоможуть Вам зберегти здоров’я й нерви вам та вашому чотирилапому.