Домашні тварини завжди були джерелом любові й підтримки, але під час складних життєвих обставин їх роль стає ще більш значущою. У цьому переконались і українці, особливо у часи війни, для яких собаки, коти та інші улюбленці стали потужною емоційною опорою. Сьогодні ми поговоримо про цілющу силу чотирилапих друзів.

Як саме домашні тварини позитивно впливають на психологічний стан своїх власників?

  • Зменшують рівень стресу та тривоги.Війна приносить невизначеність, паніку та страх. Люди, які змушені ховатися в укриттях під час повітряних тривог, часто відзначають, що їх улюбленці допомагають їм відволіктися та заспокоїтися. Це пов’язано з тим, щоб при взаємодії з твариною, організм людини починає виробляти більше гормонів щастя (серотоніну та дофаміну) й менше кортизолу – гормону стресу.
  • Підтримують емоційний зв’язок. Через війну багато українців змушені покидати свої домівки й жити далеко від рідних. У таких умовах тварини стають найкращими друзями, які завжди поруч, навіть тоді, коли здається, що увесь світ руйнується. Вони фізично та морально допомагають людині пережити емоційні труднощі, пов’язані з депресією, втратою близької людини або відчуттям безнадії. Наприклад, пес Патрон, який працює сапером разом із командою ДСНС, не лише допомагає рятувати життя, але й підтримує моральний дух людей навколо.
  • Допомагають зберегти щоденну рутину. Собаки потребують регулярного вигулу, годування й уваги, тому власники змушені слідувати цим рутинам, навіть коли навколо панує хаос. Це допомагає зберегти почуття нормальності.
  • Підвищують рівень фізичної активності.Власники собак, зазвичай, більш фізично активні, адже регулярні прогулянки з улюбленцями стають частиною їх розпорядку дня. А це безпосередньо впливає на нижчий ризик серцевих захворювань, включно з нижчим артеріальним тиском і частотою серцевих скорочень.
  • Покращують соціальні зв’язки.Домашні тварини допомагають людям налагоджувати контакти з іншими. Наприклад, під час прогулянки з собакою можна зустріти інших власників, а спільна любов до тварин часто стає приводом для розмови. Це особливо корисно для людей із соціальною тривожністю, яким важко знайомитися.
  • Зміцнюють психічне здоров’я дітей. Взаємодія з тваринами допомагає дітям боротися зі страхами, знижує стрес і навіть покращує когнітивні здібності. Вони стають більш емпатичними, доброзичливими та відповідальними.

Як можуть реагувати домашні тварини під час емоційних переживань власників?

Улюбленці чутливі до змін у поведінці, голосі та навіть запаху людини, що дозволяє їм розпізнавати, коли власники переживають стрес, тривогу або смуток. Собаки часто стають більш уважними та можуть слідувати за людиною, облизувати, лягати поруч або намагатися розважити. Коти можуть або демонструвати підвищену ніжність, або, навпаки, віддалятися, якщо відчувають сильний емоційний дискомфорт. Інші тварини, такі як птахи чи гризуни, також здатні змінювати поведінку – наприклад, ставати тихішими або більш активними залежно від ситуації.

 

Чи здатні тварини емоційно вигорати?

Так, певною мірою улюбленці можуть переживати емоційний стрес, якщо постійно знаходяться поруч із власниками, які перебувають в депресії або кризовому стані. Це може проявлятися у вигляді змін у поведінці (агресивність, пасивність, гіперактивність), втрати апетиту, зниження інтересу до ігор, надмірного сну або тривожності. Для відновлення рівноваги власнику слід намагатись підтримувати рутину. Тварина відчуватиме себе впевненіше, якщо її розпорядок дня буде стабільним і не залежатиме від настрою та емоційного стану людини. Краще продовжувати звичну взаємодію без підвищення тону у спілкуванні та підтримувати соціальні зв’язки з іншими тваринами під час прогулянок. І, звичайно, необхідно збільшити фізичну активність, кількість ігор та обіймів з улюбленцем, адже все це допоможе підвищити рівень гормонів щастя. Варто пам’ятати, що власники – підтримка для своїх улюбленців, і навпаки.

Терапевтична роль тварин – зоотерапія

В світі доволі популярними є програми «пет-терапії», де тварини допомагають пацієнтам у лікарнях та реабілітаційних центрах. Це можуть бути як собаки, коти, кролики, морські свинки, так і коні чи дельфіни. Навіть є в психології такі поняття як “терапія собаками”, “терапія котами”, “терапія козами”. Все залежить від потреб пацієнта та його стану.

Під час війни в Україні найбільш розповсюдженими терапевтами стали саме собаки, хоча цей напрям в нас доволі молодий і ще в процесі свого становлення. Але вже зараз собаки допомагають у реабілітації військових, переселенців і дітей. Наприклад, у лікарнях вони підтримують пацієнтів, які пережили травматичні події. У прифронтових регіонах допомагають дітям подолати страх і тривогу після бомбардувань. У військових госпіталях собаки приймають участь у моральному та фізичному відновленні поранених військових.

Які породи собак є найкращими терапевтами?

Не всі породи собак підходять для цієї ролі, адже успіх терапії залежить від характеру собаки та його виховання. Собака-терапевт має бути спокійним, терпеливим, дружелюбним, чутливим до перепадів настрою людини, а також бути пристосованим до нестандартних ситуацій, які можуть мати місце в житті. Слід звернути увагу і на розмір тварини. Для певних пацієнтів це має надзвичайно важливе значення. Наприклад, для роботи з дітьми слід обрати велику породу собак з огляду на можливі неконтрольовані дії з боки дитини, які можуть завдати шкоди більш меншій собаці. Тож ловіть наш ТОП-5 собак-терапевтів:

  1. Лабрадор-ретривер має спокійний характер, терпіння та здатність до співпереживання, що робить його ідеальним собакою для роботи з дітьми, людьми похилого віку або пацієнтами з емоційними травмами.
  2. Голден-ретривер завдяки дружелюбності буде чудовим партнером для людей із посттравматичним стресовим розладом, депресією чи тривожністю.
  3. Німецька вівчарка, хоча і асоціюються з роботою у поліції чи службах безпеки, також є чудовим терапевтом. Розум і відданість дозволяють собаці працювати з людьми, які потребують постійної підтримки.
  4. Кавалер кінг чарльз спанієль має ніжний і чуйний характер, що важливо у терапії з дітьми, людьми з депресією чи самотніми літніми людьми.
  5. Бордер-коллі добре працює у терапії для активних людей або дітей із розладами спектра аутизму, допомагаючи їм розвивати соціальні навички та взаємодію.

 

Підводячи підсумки, можна сказати, що з урахуванням всієї відповідальності, яка лягає на плечі власника при заведенні домашньої тварини, він отримує безумовну любов та підтримку улюбленця у будь-який момент свого життя: будь то радісна чи сумна сторінка. Саме завдяки домашнім тваринам багато українців зберегли можливість бути продуктивними, відновити своє психічне здоров’я та зібрати себе до купи, щоб боротись далі. Тому у нас в країні такий сильний волонтерський рух по порятунку тварин, стрімкий розвиток «пет-терапії» та зростаюча кількість улюбленців, взятих з притулків та розплідників. Любіть своїх чотирилапих друзів, цінуйте час проведений з ними та оберігайте їх!