Сказ – це одне з найнебезпечніших вірусних захворювань, яке загрожує як тваринам, так і людям, тому наша поінформованість з цього приводу вкрай необхідна. В цій статті ми дізнаємось, що таке сказ, як він передається, які його симптоми та що можна зробити для збереження свого життя та життя улюбленця до та після контакту з твариною, хворою на сказ.
Що таке сказ?
Сказ – це вірусне захворювання, яке вражає центральну нервову систему та передається через контакт зі слиною інфікованої тварини. Основними переносниками вірусу є дикі тварини, однак домашні тварини також можуть стати носіями, якщо були перед цим інфіковані. Людина ж може заразитися при контакті зі слиною через подряпину або через укус.
Інкубаційний період
Інкубаційний період сказу – це час від моменту зараження вірусом до появи перших симптомів захворювання. Він може значно варіюватися і у середньому триває від 1 до 3 місяців. Перші симптоми найчастіше з’являються через 20-60 днів після зараження. Тривалість інкубаційного періоду залежить від багатьох факторів, основними з яких можна вважати:
- місце укусу: якщо укус знаходиться ближче до голови або центральної нервової системи, це може скоротити інкубаційний період.
- доза вірусу: більша кількість вірусу в слині інфікованої тварини може скоротити інкубаційний період.
- тип вірусу: різні види тварин можуть переносити штами вірусу з різними характеристиками, що також може впливати на тривалість інкубаційного періоду.
- імунітет: індивідуальні особливості імунної системи можуть впливати на розвиток захворювання.
Симптоми захворювання у собаки
Симптоми сказу у собаки відрізняються залежно від стадії хвороби. А їх існує три: початкова, агресивна і тиха.
На початковій стадії собака може стати більш тривожним або, навпаки, надмірно лагідним, голос може стати грубим або сиплим, підвищується температура тіла, зменшується апетит або, навпаки, починається поїдання неїстівних предметів.
Під час агресивної стадії собака може почати кусатися або нападати навіть на знайомих людей чи тварин без видимих причин, проявляється надмірна активність, неадекватна реакція на звуки та світло, як виняток, боязнь води, сильне слиновиділення через параліч м’язів гортані та щелепи.
На останній, тихій стадії відбувається поступовий параліч кінцівок, а потім і всього тіла. Собака може втратити здатність рухатися. Ускладнюється гавкання через параліч гортані і через параліч дихальних м’язів настає смерть від асфіксії.
Якщо у вашого собаки з’являються ці симптоми або існує підозра на сказ, негайно зверніться до ветеринара. Пам’ятайте, що сказ є смертельним захворюванням, але його можна попередити шляхом своєчасної вакцинації у медичному закладі.
Симптоми сказу у людини
Симптоми сказу у людини, як і у тварини, розвиваються поступово і проходять кілька стадій.
На початковій стадії з’являється відчуття слабкості, втоми, головний біль, підвищена температура тіла, тривожність та дратівливість. Може відчуватись біль та поколювання в місці укусу, навіть якщо рана затягнулась.
Під час гострої неврологічної стадії з’являється гідрофобія, як один із характерних симптомів сказу. Вона виникає через болючі спазми гортані, коли людина намагається пити воду. В деяких випадках можлива і аерофобія, адже спазми можуть виникати і при вдиханні повітря або при незначних його рухах (наприклад, при відкритті дверей). Окрім цього з’являється відчуття тривоги, параноїдальні ідеї, галюцинації, втрата свідомості. У деяких випадках людина може стати агресивною або збудженою, проявляти неадекватну поведінку.
Паралітична стадія супроводжується паралізуванням м’язів тіла, починаючи з кінцівок і поширюючись на все тіло. Ускладнюється ковтання, надмірно виділяється слина через параліч м’язів гортані. Після паралічу людина, зазвичай, впадає в кому, після чого настає смерть через зупинку дихання або серця.
Що робити при виявленні симптомів?
Сказ у людини майже завжди смертельний, якщо не розпочати лікування до появи клінічних симптомів тому при найменшій підозрі на контакт з вірусом (наприклад, укус дикої або невакцинованої тварини) необхідно негайно звернутися до медичного закладу. Перед цим необхідно ретельно промити місце укусу мильним розчином під проточною водою протягом 10-15 хвилин та обробити рану антисептиком. Обов’язково повідомте лікарю про укус або подряпину, обставини контакту з твариною, а також наявність будь-яких симптомів (лихоманка, головний біль, біль у місці укусу тощо). Якщо підозра на сказ підтверджується, лікар проведе вакцинацію, яка включає серію ін’єкцій. Поки що це єдиний ефективний метод попередження захворювання після контакту з вірусом. Протягом наступних кількох місяців після вакцинації важливо регулярно відвідувати лікаря, щоб контролювати свій стан здоров’я, та дотримуватися графіка наступних вакцинацій.
Профілактика сказу
В Україні сказ залишається актуальною проблемою, особливо в сільській місцевості, де контакт з дикими тваринами більш ймовірний, тому профілактика сказу має велике значення.
Державні програми з вакцинації, контроль над популяцією бродячих і диких тварин, проведення інформаційних кампаній серед населення допомагають зменшити поширення цього небезпечного захворювання. Однак важливо, щоб кожен власник домашніх тварин розумів необхідність вакцинації своїх улюбленців і дотримувався основних заходів безпеки при контакті з незнайомими тваринами.
Висновок
Отже, сказ – смертельно небезпечне захворювання, але його можна попередити, якщо вжити заходів до появи симптомів. Не ігноруйте укусів чи подряпин тварин і звертайтеся за медичною допомогою одразу після потенційно небезпечного контакту. Лише спільними зусиллями (підвищення обізнаності про це захворювання, профілактика та своєчасна вакцинація) можна зменшити ризик зараження та зберегти життя людей і тварин.