Вагітність у собак, як і у людей, супроводжується фізичними та емоційними змінами, тому в цей період улюблениця потребує більше уваги, турботи та розуміння з боку свого власника. А щоб бути корисним, власнику необхідно розуміти, скільки триває вагітність, які її ознаки, що відбувається з тілом собаки, коли настають пологи та що в цей час робити. Всі ці знання допоможуть стати надійною підтримкою та опорою для улюблениці, а іноді навіть врятувати її життя та життя цуценят.

Як перевірити вагітність в домашніх умовах?

Як визначити вагітність у собак в домашніх умовах на ранніх стадіях може бути доволі складно, особливо якщо це її перший досвід. Проте існують певні ознаки, наявність яких свідчить, що улюблениця очікує потомство.

  1. Вагітна собака стає більш спокійною, частіше шукає уваги. В окремих випадках вона може навпаки бажати усамітнення.
  2. Улюбленицяможе виглядати сонливою або менш енергійною.
  3. Через гормональні зміни в організмі собака може втратити апетит, а згодом почати їсти більше, ніж зазвичай.
  4. Соски стають більшими, рожевішими, а ближче до пологів з них може виділятися молозиво.
  5. Живіт помітно округлюється. Це свідчить, що улюблениця вже знаходиться на середині вагітності. На пізніших етапах можна відчути, як рухаються цуценята.

Якщо ви хочете бути впевненими в тому, що ваша собака вагітна, можна звернутись до ветеринара. Для точності у клініці часто використовують ультразвукове дослідження або аналіз рівня гормону релаксину, який підвищується лише під час вагітності.

Скільки собака ходить вагітною? Скільки днів триває вагітність?

Зазвичай, вагітність у собак триває 58-68 днів, тобто близько двох місяців. Тривалість може відрізнятись залежно від породи, віку та фізіологічних особливостей собаки. Наприклад, маленькі породи мають трохи коротший термін вагітності собак, ніж великі.

Найчастіше нормою вважається тривалість у 63 дні. Однак у деяких випадках пологи можуть настати на кілька днів раніше або пізніше цього строку.

 

Етапи вагітності

Вагітність у собак можна поділити на три основні етапи. Ознайомлення з ними допоможе власнику правильно подбати про собаку та уникнути зайвого хвилювання.

  1. Запліднення та ранній розвиток (1-3 тиждень). Саме в цей час починається формування майбутніх цуценят, тому важливо забезпечити собаці спокій, збалансоване харчування та уникати стресових для неї ситуацій. Ознаки вагітності на цьому етапі малопомітні, але в улюблениці можуть спостерігатися легка млявість, втрата апетиту та чутливість сосків.
  2. Активний розвиток плодів (4-6 тиждень). До кінця четвертого тижня ембріони перетворюються на плоди, які вже мають кінцівки, сформовані внутрішні органи та починається розвиток шерсті. В цей період собака менш фізично активна. Її живіт починає округлюватися, соски набухають і рожевіють, може збільшитися вага.
  3. Підготовка до пологів (7-9 тиждень). На останньому етапі вагітності цуценята завершують свій розвиток і займають більше місця в матці. Ближче до пологів вони починають рухатися. Поспостерігавши за улюбленицею, можна помітити, що вона шукатиме затишне місця для пологів, копатиме підлогу, вестиме себе неспокійно, з її сосків виділятиметься молозиво, а з петлі – можливі рясні виділення. За 24-48 годин до початку пологів температура тіла собаки знижується. Це означає, що прийшов довгоочікуваний час.

 

Яким має бути догляд за вагітною собакою?

Ви вже ознайомились з основними етапами вагітності, тож розумієте, що з тілом вашої улюблениці відбуваються дивовижні речі. Її організм старанно працює над новим життям, кидаючи всі свої ресурси на це. Тому правильний догляд – це про можливість попіклуватись про собаку, полегшити її дискомфорт, проявити більше любові та терпіння.

По-перше, розберемось з харчуванням. Так як на першому етапі вагітності може пропасти апетит, не потрібно насильно годувати собаку. Пройде трохи часу і апетит повернеться. Потрібно придбати спеціальний корм для вагітних собак та годувати ним чітко по інструкції. Перегодовування сприятиме надмірній вазі, а це може ускладнити пологи. На останніх тижнях вагітності, через максимальне збільшення матки, місця для шлунку залишається небагато, тому краще розділити добову норму їжі на більшу кількість прийомів.

По-друге фізична активність. Так, собака може відчувати млявість та бути менш енергійною протягом вагітності. Але регулярні прогулянки на свіжому повітрі ніхто не скасовує. Просто необхідно зменшити їх тривалість та уникати стрибків чи бігу, щоб запобігти травмам.

По-трете, слід врахувати особливості грумінгу вагітної собаки. Наприклад, в останні тижні перед пологами не рекомендовані банні процедури. До цього періоду купати можна, але з використанням максимально м’яких, гіпоалергенних засобів в домашніх умовах.

По-четверте, будьте завжди на зв’язку з ветеринаром та дотримуйтесь графіку оглядів. Ветеринар слідкуватиме за тим, щоб вагітність собаки протікала нормально та надаватиме рекомендації у разі необхідності.

І, на останок, важливо створити затишне, спокійне місце для улюблениці, де вона зможе усамітнитись та відпочити. Ближче до пологів можна полегшити пошуки собакою «гнізда» для народження цуценят, облаштувавши для цієї мети коробку або спеціальний лежак. Це зменшить рівень її стресу перед відповідальним процесом.

Пологи у собак

Весь процес пологів проходить природно та в певній послідовності. Спочатку тіло собаки готується до пологів: шийка матки розкривається, починаються легкі скорочення. Улюблениця може важко дихати та тремтіти.

Коли вже починаються сильні скорочення, народжуються цуценята. Кожен малюк приходить у зовнішній світ в навколоплідній оболонці, яку мати, зазвичай, самостійно розриває. Далі вона перегризає пуповину та очищає новонародженого. Якщо улюблениця цього не зробила, потрібно акуратно розірвати оболонку, витерти цуценя рушником і звільнити дихальні шляхи.

Також слід звернути увагу на те, що між народженням цуценят може проходити від 20 хвилин до години. Якщо проміжок перевищує цей час або собака виглядає втомленою і не може народити, почалась рясна кровотеча, необхідно звернутися до ветеринара.

Після народження цуценя з матки також виходить плацента. Важливо простежити, щоб кількість плацент відповідала кількості цуценят, щоб уникнути інфекції. Якщо плацента не вийшла, звернення до ветеринара обов’язкове.

І нарешті, коли роди у собак позаду, цуценята напилися молока, слід подбати про матусю. Їй потрібно дати час на відпочинок та слідкувати за її станом. Температура має прийти в норму, з’явиться апетит. Поки вона годуватиме цуценят необхідно дотримуватись поживного раціону, щоб підтримувати лактацію.

Отже вагітність – це цілий світ зі своїми правилами та заборонами. Тепер ви знаєте трохи більше про те, чому в той чи інший період собака поводиться певним чином, як їй допомогти комфортно прожити цей етап в своєму житті, та коли звернення до ветеринара – це необхідність, а не забаганка. Бажаємо вам та вашій улюблениці здорових та щасливих цуценят!

Записати вагітну собаку на грумінг